• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

افزايش ابتلا به ايدز از طريق روابط نامشروع

melika

متخصص بخش زبان انگلیسی
رييس مركز بهداشت شهرستان كرمان گفت: در ابتداي ورود بيماري ايدز به كشورمان، عمده راه انتقال اين ويروس تزريق مشترك معتادين بود اما متأسفانه در حال حاضر ابتلا به اين ويروس از طريق روابط نامشروع افزايش يافته است.محمدحسين پورابراهيمي در گفتگو با فارس با اشاره به نقش مركز بهداشت در امر آگاه‌سازي جامعه افزود: به منظور آموزش به قشرهاي مختلف جامعه خصوصا جوانان، طي طرحي آموزش‌هاي ويژه‌اي در زمينه بيماري ايدز به تمامي مربيان بهداشت مدارس، مديران و معلمان دبيرستان‌هاي شهر كرمان داده شده است تا آنها اين آموزش‌ها را به دانش‌آموزان ارايه كنند.
وي گفت: مركز بهداشت كرمان با شناسايي كانون‌هاي خطرساز مانند خانه‌هاي تيمي تزريقي، زنان خياباني و موارد ديگر اقدام به توزيع وسايل بهداشتي يكبار مصرف و استريل و نيز ارايه آموزش‌هاي پيشگيرانه در رابطه با بيماري ايدز در ميان افراد عضو اين كانون‌ها نموده است.
پورابراهيمي تصريح كرد: ايجاد مراكزي نظير مراكز DIC براي ارايه خدمات مشاوره‌اي، دارويي، توزيع وسايل يكبار مصرفت نظير سرنگ و ساير موارد نيز از جمله اقدامات ما در زمينه مبارزه با بيماري ايدز است.
رئيس مركز بهداشت شهرستان كرمان در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينكه بيماران مبتلا به ويروس HIV شامل 2 دسته حاملين ويروس و بيماران ايدزي هستند، گفت: اعضاي گروه اول جزو بيماران خطرناك هستند به اين دليل كه در دوره بدون علامت بيماري ايدز هستند و هيچ‌گونه علامت ظاهري در اين زمينه ندارند و حتي در مواردي نيز خودشان هم از ابتلا به اين ويروس بي‌خبرند.
وي افزود: احتمال انتقال ويروس ايدز به افراد مختلف جامعه از طريق اين افراد بسيار فراوان است.
پورابراهيمي همچنين گفت: در مرحله دوم يا بروز علامات ظاهري بيماري نيز كه بين 6 ماه تا 20 سال ممكن است به طول بيانجامد؛ بيمار ايدزي در جامعه نيز قابل شناسايي است و به همين دليل احتمال سرايت ويروس از آنان به ساير افراد كمتر از گروه اول است.
وي در ادامه به راه‌هاي انتقال ويروس ايدز اشاره كرد و گفت: تماس جنسي با فرد آلوده، خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده، استفاده از سرنگ مشترك در معتادين تزريقي و انتقال ويروس از مادر آلوده به جنين از جمله مهمترين راه‌هاي انتقال ويروس ايدز هستند.
رئيس مركز بهداشت شهرستان كرمان تأكيد كرد: ويروس ايدز از طريق تماس‌هاي عادي مانند كار كردن با يكديگر، هم صحبت شدن، همسر بودن و استفاده از حمام و استخر عمومي قابل انتقال نيست.
پورابراهيمي همچنين با بيان اينكه بايد با يك فرد مبتلا به ايدز همانند ساير افراد جامعه برخورد شود، گفت: بايد از لحاظ روحي و رواني اين بيماران را درك كرد و با دادن آموزش‌هاي پيشگيرانه به خود فرد بيمار و ساير افراد، از ابتلاي سايرين به اين بيماري جلوگيري كرد.
وي با اشاره به اينكه در ابتداي ورود اين بيماري به كشورمان اكثر مبتلايان، افراد سنين بالا بودند كه عمدتاً در اثر استفاده از سرنگ مشترك به اين ويروس آلوده شده بودند، گفت: متأسفانه شمار مبتلايان به ويروس ايدز از راه روابط جنسي آلوده هم اكنون افزايش پيدا كرده و در ميان مبتلايان افراد جوان و كم سن و سال و زنان نيز ديده مي‌شوند.
رييس مركز بهداشت شهرستان كرمان آگاه كردن و آموزش جامعه را در اين زمينه يك امر ضروري دانست و گفت: والدين نبايد از سئوالات فرزندان خود در اين زمينه هراس داشته باشند بلكه بايد سعي كنند بي‌پرده و بي‌محابا به اين سئوالات پاسخ دهند زيرا بهترين راه آموزش در زمينه پيشگيري از بيماري ايدز توسط پدر و مادر مي‌تواند ارايه شود.
پورابراهيمي خاطرنشان كرد: از جمله بهترين راه‌هاي پيشگيري از بيماري هولناك ايدز پاي‌بندي به اصول اخلاقي و خانوادگي، اجتناب از بي‌بند و باري‌هاي جنسي، استفاده نكردن مشترك از وسايلي مثل تيغ صورت تراشي، خلال دندان و يا مسواك، دوري از مواد مخدر و نيز استريل كردن وسايل پزشكي و دندانپزشكي است
 
بالا