• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

تبخال تناسلی یک تبخال ساده نیست

B a R a N

مدير ارشد تالار
تبخال تناسلی در مردان و زنان، یک بیماری منتقله از راه جنسی است که برای ریشه کنی آن تا کنون روش درمانی قطعی یافت نشده است. عامل بیماری نوعی ویروس است که به ویروس تبخال معمولی شباهت دارد. در واقع این دو ویروس از یک خانواده به نام هرپس هستند. در این بیماری حملات عود کننده به شکل بروز ضایعات دردناک در پوست و مخاط ناحیه تناسلی رخ می دهد.
96200130458924916752115132156178671064204.jpg

بسیاری از مجامع بهداشتی روی بیماری های مقاربتی از قبیل ایدز و هپاتیت متمرکز می شوند، در حالی که تبخال تناسلی از بیماری های مقاربتی شایع ویروسی است که روز به روز بر شمار مبتلایان به آن که اغلب هم از اقشار جوان جامعه هستند افزوده می شود.

شاید علت بی توجهی مجامع بهداشتی به این بیماری، کشنده نبودن آن است، اما تب خال تناسلی فقط یک تبخال ساده نیست، زیرا با عودهای مکرر، تا آخر عمر در بدن فرد باقی می ماند و کیفیت زندگی را کاهش می دهد.

تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد و فقط می توان از ابتلای به آن پیشگیری کرد. بنابراین با اطلاع رسانی کامل در این خصوص می توان جلوی انتشار ویروس را از انسانی به انسان دیگر گرفت.

ویروس تبخال تناسلی چگونه وارد بدن انسان می شود؟
دو نوع ویروس تبخال در بدن انسان وجود دارد: نوع 1 و نوع 2 (نام علمی آن HSV یا ویروس هرپس سیمپلکس 1 و 2 است).

ویروس HSV نوع 1 باعث بروز تبخال دهانی می شود که با سوزش، درد و قرمزی همراه است و با تماس نزدیک (مثلا روبوسی) به سادگی منتقل می شود، ولی نوع 2 باعث ابتلا به تبخال تناسلی می شود که راه انتقال آن رابطه جنسی با فرد مبتلاست.

آیا تبخال تناسلی هم علائمی مانند تبخال دهانی دارد؟
در ناحیه تناسلی، تبخال ها به شکل ضایعات تاول مانند آبکی گروهی (4 تا 5 تاول در کنار هم یا بیشتر) هستند. هنگام بروز تاول ها علائم دیگری مانند تب و لرز، درد استخوان ها و سوزش ناحیه تناسلی نیز در بیمار دیده می شود.
البته علائم جانبی معمولا در بیمارانی مشاهده می شود که به تازگی ویروس وارد بدنشان شده است.

بررسی های آزمایشگاهی نشان می دهد مایع موجود در تاول مملو از ویروس هرپس است که به سرعت می تواند پخش و باعث ابتلای انسان شود.
ویروس تبخال تناسلی تا آخر عمر در بدن باقی می مانند. پس بهترین راه این است که جلوی ورود آن به بدن گرفته شود


راه انتقالش رابطه جنسی است؟ بله، تبخال تناسلی از طریق روابط جنسی از فرد بیمار به فرد سالم سرایت می کند.

وقتی که بثورات پوستی به شکل تاول آبکی هستند، انتقال خیلی شدید است و تماس فرد سالم با مایع تاول، صددرصد باعث آلودگی او خواهد شد.

این ویروس ها تا آخر عمر در بدن باقی می مانند. پس بهترین راه این است که جلوی ورود آنها به بدن گرفته شود.

یعنی درمان قطعی وجود ندارد؟
نه، تا کنون روشی برای از بین بردن ویروس تبخال تناسلی پیدا نشده است. درمان ها فقط باعث سرکوب ویروس می شوند.
درمان شامل استفاده از داروهای خوراکی ضد ویروسی مانند آسیکلوویرو... می باشد.
انواع موضعی‌ این‌ داروها نیز موجود هستند، اما به‌ اندازه‌ خوراكی‌ موثر نیستند.
دارو باید توسط پزشک تجویز شود.

باید از تماس دست با زخم های تبخال خودداری کرد، لذا برای مصرف داروهای موضعی باید از دستکش یکبار مصرف استفاده کرد.

قرص ها و پمادهای ضد ویروس هرپس در طی 7 تا 10 روز بثورات را از بین می برند.

آیا این بیماری عودکننده است؟
بله، تبخال تناسلی با درمان یا بدون درمان فروکش می کند، اما خاموشی علائم بیماری، به معنای درمان نیست، چون ویروس همچنان در بدن باقی می ماند و تحت شرایط مطلوب مانند تضعیف سیستم ایمنی (سرماخوردگی)، وارد شدن استرس به فرد حامل ویروس تبخال، شروع عادت ماهیانه در خانم ها و هر گونه تغییر در وضعیت روانی و جسمی، دوباره فعالیت خود را شروع می کند.

عود ممکن است با همان شدت اولیه یا خفیف تر باشد و به هشت بار در سال هم برسد.

بیماری در افراد دچار نقص ایمنی بدن و نوزادان مشکل آفرین است. به همین دلیل لازم است زنان باردار مبتلا به این بیماری برای جلوگیری از عفونت نوزاد خود، حتما در این زمینه با پزشک مشورت کنند.
اطلاع رسانی در این زمینه باید بیشتر انجام شود، مخصوصا برای جوانان؛ چون اطلاع و ترس از بیماری حتما باعث جلوگیری و کاهش رفتارهای پرخطر خواهد شد


افراد مبتلا برای جلوگیری از عود چه باید بکنند؟ باید تحت درمان نگهدارنده قرار بگیرند؛ یعنی به طور مداوم داروهای ضدویروس با دوز کم مصرف کنند. خوشبختانه بیماری تبخال تناسلی هیچ وقت به سرطان تبدیل نمی شود.

چرا شیوع این ویروس در جوان ها زیاد شده است؟
آمارها نشان می دهد تعداد جوانان مبتلا به ویروس تبخال تناسلی به شدت در حال افزایش است، اما به طور کلی همه افرادی که بی بندوباری جنسی دارند، به یکی از بیماری های منتقله از راه جنسی مبتلا هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

اطلاع رسانی در این زمینه باید بیشتر انجام شود، مخصوصا برای جوانان؛ چون اطلاع و ترس از بیماری حتما باعث جلوگیری و کاهش رفتارهای پرخطر خواهد شد.

لازم است افراد آگاه باشند که استفاده از کاندوم خطر آلودگی به ویروس را کم می کند، ولی از بین نمی برد، چون ضایعات در ناحیه تناسلی پخش هستند.

چطور می توان پیشگیری کرد؟
در حال حاضر روش های متعددی برای پیشگیری از این بیماری توصیه می شود، ولی هیچ یک از این روش ها نمی توانند کاملا قابل اطمینان باشند.

راه های پیشگیری عبارتند از:
- بهترین راه پیشگیری، پرهیز از ارتباط جنسی پرخطر است.


- زمانی که زخم یا تاول‌ وجود دارد، باید از ارتباط جنسی خودداری‌ شود.

- تا بهبودی کامل از رفتن به استخر خودداری شود.

-اگر عفونت‌ غیرفعال است، مخصوصا اگر عود مكرر ضایعات وجود داشته‌ باشد، باید از كاندوم‌ استفاده‌ شود.

- در مواردی که مادر مبتلا می باشد، بهترین روش جهت پیشگیری از ابتلای نوزاد، انجام سزارین به جای زایمان طبیعی است.
فرآوری: نیره ولدخانی
بخش سلامت تبیان
 
بالا