• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

تصاویر شگفت انگیز از ایستگاه فضایی بین المللی

ناهید

متخصص بخش
این گالری شکل گیری ایستگاه در طول ده سال را نمایش می دهد. عکس و نوشته زیر آن توسط ناسا تهیه شده است.1. ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)

این لابراتوآر تحقیقاتی بیش از 12 سال است که دور کره زمین می چرخد.

2. Zarya And Unity

این عکس با دوربین دیجیتال در 13 دسامبر سال 1998 میلادی گرفته شده است و ISS را در نزدیک ترین حالت خود نشان می دهد. ماژول های Zarya (سمت چپ) که ساخت روسیه است و Unity که ساخت آمریکا است در مرز سیاهی مدار زمین و فضا به هم رسیده اند.
 

ناهید

متخصص بخش3. آتلانتیس

ایستگاه فضایی بین المللی در حال جدا شدن از شاتل فضایی آتلانتیس در 18 سپتامبر سال 2000 میلادی است. پس از به انجام رساندن همه ماموریت های فضایی، هر 7 فضانورد در ساعت 3:46 GMT بر فراز روسیه در نزدیکی بخش شمالی اوکراین از آن جدا شدند. هنگامی که آتلانتیس در فاصله امن از ایستگاه قرار داشت، یعنی حدود 137 متر، فضانوردی به نام اسکات دی آلتمن که خلبان فضاپیما بود، دیگر فضانوردان را حدود 90 دقیقه دور ایستگاه چرخاند تا بتوانند در مورد بخش خارجی ایستگاه اطلاعاتی کسب و ضبط کنند.

4. آرایش پانل ها

این تصویر پس از جدا شدن شاتل فضایی Endeavour در 9 دسامبر سال 2000 میلادی گرفته شده است و یکی از نخستین عکس ها از کل ایستگاه با آرایش زیبای پانل ها است. پیش از جدا شدن، شاتل و ایستگاه فضایی حدود 6 روز، 23 ساعت و 13 دقیقه به یکدیگر وصل بودند. Endeavour به سمت پایین ایستگاه فضایی حرکت می کند، سپس نخستین دور را در فاصله حدود 152 متری انجام می دهد. این مانور به خلبانی مایکل جی بلومفیلد حدود یک ساعت طول کشید. گردش Endeavour با سرعت 8 کیلومتر در ثانیه انجام شد. فرایند جداسازی در فاصله 378 کیلومتری از مرز قزاقستان و چین انجام شد. هنگامی که Endeavour آخرین اشتعال جداسازی را انجام داد، مدارپیما و ایستگاه فضایی در شمالی ترین ساحل آمریکای جنوبی قرار داشت.
 

ناهید

متخصص بخش

5. Canadarm2

Canadarm2 در این عکس بر فراز آسمان سفید و آبی زمین دیده می شود. در این عکس کاملا مشخص است که این بازوی روباتیک به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) اضافه شده است. این تصویر ISS پس از جدا شدن از شاتل فضایی Endeavour انجام شده است.

6. وصل شدن

در این عکس لحظه وصل شدن شاتل فضایی به Node 2 ایستگاه فضایی بین المللی را مشاهده می کنید که در دسامبر سال 2003 میلادی گرفته شده است.
 

ناهید

متخصص بخش7. خمیدگی

11 ناوبر به ایستگاه فضایی بین المللی، بازوی روباتیک Canadarm2 را هنگام پرواز با سرعت 362 کیلومتر بر فراز Cape Horn در سال 2005 میلادی، خم کرده اند.

8. شاتل دیسکاوری

این عکس از ایستگاه فضایی بین لمللی توسط ناوبران شاتل دیسکاوری پس از جدا شدن شاتل و ایستگاه از هم گرفته شده است. این عکس مربوط به 6 آگوست سال 2005 میلادی است.
 

ناهید

متخصص بخش
9. دستینی

Soichi Noguchi که متخصص فنی ماموریت های فضایی است روی سطح خارجی لابراتورار Destiny ایستگاه فضایی بین المللی قرار دارد. این عکس برای آگوست سال 2005 میلادی است.

10. پیاده روی فضایی

در این عکس نیز دوباره مامور فنی، سویچی نوگوچی را می بینید که در حال انجام سومین پیاده روی فضایی STS-114 است. او به همراه دو مامور فنی دیگر به نام های استیو رابینسون و اندی توماس مشاهدات مفیدی داشته اند.


 

ناهید

متخصص بخش11. فعالیت های خارج از فضاپیما

سونیتا ال ویلیامز، با استفاده از یک دوربین دیجیتال، هنگام انجام ماموریت های خارج از فضاپیما از کلاه خود عکاسی کرده است. آنچه در کلاه این فضانور دیده می شود، بال های خورشیدی است.

12. مدار

عکسی از بخشی از ایستگاه فضایی بین المللی در تاریخ 31 می سال 2009 میلادی که توسط 20 فضانورد اعزامی ثبت شده است.
 

ناهید

متخصص بخش13. گردش پیاده

بخشی از ایستگاه فضایی بین المللی در این عکس دیده می شود که توسط یک فضانورد در ماموریت STS-128 در 5 سپتامبر سال 2009 گرفته شده است.

14. جدا شدن

عکسی از ایستگاه فضایی بین المللی از شاتل دیسکاوری در 8 سپتامبر سال 2009 میلادی که در حال جد شدن از شاتل است.
 

ناهید

متخصص بخش15. Tranquility

کلوزآپی از بخشی از ایستگاه فضایی بین المللی که در 19 فوریه سال 2010 میلادی ثبت شده است. فضانوردان شاتل Endeavour هنگام جدا شدن از ایستگاه این عکس را ثبت کرده اند. در این عکس ناد Tranquility و Cupola که به تازگی نصب شده بودند را می بینید.

16. نزدیکی آتلانتیس

این عکس در 16 می سال 2010 میلادی در ماموریت فضایی STS-132 توسط فضانوردان آتلانتیس هنگام نزدیک شدن ایستگاه ثبت شده است.
 

ناهید

متخصص بخش17. دیسکاوری

این عکس از ایستگاه فضایی بین المللی در 7 مارچ سال 2011، توسط فضانوردان ماموریت STS-133 با شاتل دیسکاوری گرفته شده است. این شاتل 8 روز، 16 ساعت و 45دقیقه به ایستگاه وصل بود.
 
بالا