• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

رصد بزرگترین جرقه خورشیدی توسط ماهواره ناسا

parisa

متخصص بخش
ماهواره طیف‌نگار تصویربرداری منطقه رابط (IRIS) ناسا شاهد قوی‌ترین جرقه خورشیدی از زمان پرتاب تاکنون بود.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ماهواره طیف‌نگار تصویربرداری منطقه رابط (IRIS) در قالب یک مأموریت دو ساله ژوئن 2013 (خرداد 92) به فضا پرتاب شد؛ این فضاپیما ترکیبی از تلسکوپ فرابنفش و طیف‌نگاری است که برای تهیه تصاویر با وضوح تصویری بسیار بالا هر چند ثانیه یکبار از جو پایین‌تر خورشید – کروموسفر – طراحی شده است.

کروموسفر بخش کلیدی تنظیم جریان انرژی و موادی است که از سطح خورشید به فضا پرتاب می‌شود.

طیف‌نگار تصویربرداری منطقه رابط (IRIS) مجهز به ابزاری موسوم به طیف‌نگار است که قادر به به جداسازی نور در طول موج‌های منفرد است.

ماهواره IRIS قادر به بررسی کل خورشید بصورت همزمان نیست، به همین دلیل محققان باید در خصوص بهترین منطقه خورشید برای انجام رصد تصمیم‌گیری کنند.

در تاریخ 28 ژانویه (هشتم بهمن) یک منطقه فعال مغناطیسی خورشید توسط این ماهواره مورد بررسی قرار گرفت تا رفتار مواد خورشیدی تحت تأثیر نیروهای مغناطیسی شدید ارزیابی شود.

جرقه خورشیدی در کلاس M یا متوسط در این منطقه رصد شد که دومین کلاس پرقدرت جرقه‌های خورشیدی پس از کلاس X محسوب می‌شود؛ این جرقه بسیار پرقدرت، اشعه‌ایکس و نور شدید را به فضا پرتاب کرد که در تصاویر ماهواره IRIS‌ ثبت شده‌اند.
 
بالا