• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

شهرستانك پشت ‌رنگین‌كمان پاییزی

Nicol

متخصص بخش گردشگری
شهرستانك پشت ‌رنگین‌كمان پاییزی
96623223522531652051753122716687241147.jpg

درختان سبز كم‌كم رنگ عوض می‌كنند و بیشترشان چند رنگ می‌شوند. پاییز كه می‌آید دل‌هایمان پر می‌كشد برای رفتن به ییلاقات، دیدن سایه روشن جاده‌ها فقط در این فصل برایمان میسر است.

جاده انگار تابلویی رنگ‌رنگ است كه در آن میان چشم‌مان به رنگین‌كمان نارنجی-‌ سبز‌هایی عادت می‌كند كه دل كندن از آنها سخت است.
بله، پاییز است و جاده‌ها خلوت‌اند، پس مسیر رفت و برگشت‌مان هم با ما بیشتر راه می‌آید. سفر پاییزی‌مان را این‌بار می‌كشانیم به جایی كه همیشه زیباست و اما پاییزش به زیبایی معروف است و رنگین ‌بودن. سفری دلپذیر در پاییز كه هم خاطره است و هم دیدن و همچنین اندوختن تجربه‌ای جدید.
20121003142415348_25.jpg

شهرستانك، روستایی كه در نزدیكی‌ تهران است. هم زیاد دور نیست و هم می‌توانید از آب و هوای بسیار خوبش نهایت استفاده را ببرید. مسیر شهرستانك از جاده كرج ـ چالوس برای ما شروع می شود كه بهترین راه ، نرسیده به گچسر از یك مسیر آسفالته است كه هشت كیلومتر بعد از طی مسیر به این روستا می‌رسیم.
شهرستانك شما را مسحور می‌كند، چون هم زیباست، هم خوش آب و هوا، ‌هم آبشار دارد و هم آثار باستانی. اول از همه ما خیره می‌شویم به درختانی زیبا و رنگارنگ كه تا چشم كار می‌كند همه جا را پوشانده‌اند.
20121003142415380_26.jpg

راه شهرستانك در نهایت به بن‌بست می‌رسد، اما كوهنوردان راه بلد از قله توچال می‌توانند بعد از طی مسافتی به قله شاه‌نشین شهرستانك برسند و دمی بیاسایند و از همان جا راه خانه را پیش گیرند. بعد از تنفس در هوای دلپذیر شهرستانك و استراحت، به طرف كاخ ناصری به راه می‌افتیم.
كاخ ناصری كه در فهرست میراث فرهنگی كشورمان به ثبت ملی رسیده است به دستور ناصرالدین‌شاه بنا شده و یكی از دیدنی‌های این روستا به شمار می‌رود حتی سنگی در این كاخ وجود دارد كه در مورد آن نقل است كه ناصرالدین شاه در حال استراحت بوده كه همین تخته سنگ به طرف او سرازیر می‌شود و بعد از طی‌كردن مسیری در این مکان متوقف می‌شود.
در همان لحظه ناصرالدین‌شاه دستور به حكاكی همان حكایت روی تخته سنگ می‌دهد، البته نوشته‌های روی این تخته سنگ الان زیاد خوانا نیست، ولی در نوع خود جالب است.
20121003142415411_27.jpg

هوا بسیار خوب است و می‌توانید در هر مکانی كاخ را به تماشا بنشینید. از دیگر دیدنی‌های شهرستانك قلعه دزدبند است كه بیشتر توصیه ما این است كه با كفش‌های مخصوص كوهنوردی به آن قسمت بروید وگرنه از همان قسمت پایین آن را نگاه كنید و از منظره آن لذت ببرید، چون راهش كمی خسته‌تان می‌كند و به كوهپیمایی احتیاج دارید.
هنوز دیدنی‌هایی كه می‌خواهیم به شما معرفی كنیم تمام نشده، پس با ما راهی چشمه گله‌گیله شوید. این چشمه جوشان دارای آب زلالی است كه وقتی با نسیم پاییزی همراه می‌شود دیگر دل‌كندن از دیدن آن سخت می‌شود. با لذت بردن از صدای آب زلال‌اش و نشستن در كنارش شما بارها و بارها به سمتش کشانده می شوید.
20121003142415489_28.jpg

در سایه سار درختان گیلاس و گردو كه پر است از بار میوه، دراز بكشید و به آسمان صاف و آبی یكدست خیره شوید و بعد تكیه بدهید به آن درختان و از نگاه‌كردن به آنها لذت غیرقابل وصفی ببرید.
می‌توانید از آن گردوها كه نایاب است و بسیار ترد و خوشمزه خورجین‌ سفرتان را پر كنید و بعدآنها را بشكنید و یاد آن آب جوشان و زلال بیفتید و لبخند را برای هفته‌ای روی لبانتان داشته باشید.
شهرستانك را بهتر است یا با تورهای یكروزه‌ای كه دسترسی به آنها آسان است بروید یا این‌كه با وسیله شخصی این مسیر را بپیمایید.
شهرستانك كه در لفظ عامیانه به آن شهرستونك هم گفته می‌شود؛ روستایی است كه دسترسی به آن از جاده چالوس مسیر است و بعد از طی‌ 42 كیلومتر در مسیر این جاده و عبور از روستای آسارا در سمت راست تابلوی شهرستانك به چشم‌مان می‌خورد


[h=2]كمی درباره شهرستانك شهرستانك كه در لفظ عامیانه به آن شهرستونك هم گفته می‌شود؛ روستایی است كه دسترسی به آن از جاده چالوس مسیر است و بعد از طی‌ 42 كیلومتر در مسیر این جاده و عبور از روستای آسارا در سمت راست تابلوی شهرستانك به چشم‌مان می‌خورد.
20121003142415520_29.jpg

دیگر از این به بعد با طی‌كردن مسیری كوتاه به این روستای زیبا و خوش آب و هوا می‌رسیم. بهتر است با خود غذا یا حتی چادر مسافرتی داشته باشید، چون امكانات رفاهی روستا كمی ضعیف است.
البته سفر دوستان همیشه با خود زیرانداز و وسایل سفر را دارند، اما ذكر این نكته را خالی از اهمیت نمی‌دانم كه در این فصل كه باد آرام است و آدم دلش‌ هوس پیاده‌روی می‌كند بهتر است لباس گرم و وسایل گرم را همراه داشته باشید تا بعد از سفر خدای ناكرده مریضی با شما همراه نشود.
20121003142415552_30.jpg

از جاهای دیدنی شهرستانك می‌توان به كاخ ناصری، قلعه دزدبند و چشمه گله‌گیله اشاره داشت كه دیدن همه‌شان به تنهایی زیباست و شما را به وجد می‌آورد. پاییزتان را با سفری به شهرستانك رنگی زیبا بنشیند و با قدم زدن روی برگ‌های آن ساعتی را با خود خلوت كنید و باز عاشق شوید.
شهرستانك روستایی زیباست كه اگر نم بارانی روی این برگ‌ها بنشیند دیگر دل كندن برایتان سخت می‌شود. پس خلوت خود را با برگ‌های پاییزی شهرستانك تقسیم كنید.
 
بالا