• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

مرغ سوخاری

mitra mehr

متخصص بخش خانه و خانواده
مرغ سوخاری.jpg


مواد لازم برای چهار نفر

مرغ 5-6 تكه ( سینه و ران مرغ به تعداد نفرات + 1-2 تكه بیشتر )

تخم مرغ 2 عدد كامل

آرد سفید 2 پیمانه

آرد سوخاری 3 پیمانه

ادویه به مقدار لازم

روغن سرخ كردنی بسته به سایز ظرف مخصوص سرخ كردن

پودر سیر و اورگانو به دلخواه


طرز تهیه :

تكه های مرغ را قبل از سرخ كردن با یك عدد پیاز و آب و نمك آب پز كنید ، نه در حدی كه مرغ ها كاملا نرم شوند ، فقط اندازه ای كه كمی از حالت خام بودن در بیایند . ( حدود 20 دقیقه كافیست )
تخم مرغ هارا در ظرف گودی شكسته و با چنگال هم بزنید تا خوب با هم مخلوط و یكدست شوند .
آرد سفید را بهتر است الك كنید و در یك دیس تخت لبه دار بریزید .

آرد سوخاری و ادویه * را هم خوب با هم مخلوط كنید و مثل آرد سفید در یك دیس تخت لبه دار بریزید .

* ادویه این غذا بستگی به ذائقه شما دارد. معمولا این غذا به دو صورت اسپایسی (تند) و معمولی تهیه میشود .

روش اسپایسی به این صورت است كه مقدار زیادی فلفل قرمز ( برای این مقدار مرغ 2 قاشق غذا خوری سر پر فلفل قرمز لازم است ) و نمك را به آرد سوخاری اضافه میكنند .مزه این غذا به محتویات درون آرد سوخاری آن بستگی دارد .در روش معمولی هم فقط نمك و كمی فلفل سیاه به آرد سوخاری اضافه میشود .

تكه های مرغ را بعد از نیم پز شدن و بعد از اینكه كاملا سرد شدند ، ابتدا در آرد سفید بغلتانید ، بعد به تخم مرغ آغشته كنید و بعد در آرد سوخاری خوب بغلتانید تا تمام سطح مرغ با آرد سوخاری پوشانده شود .
در ظرف نسوزی - كه كمی گود باشد بهتر است – تا دو سوم روغن مخصوص سرخ كردن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا كاملا داغ شود . توجه كنید هرچه روغن بیشتر و داغ تر باشد مقدار جذب روغن كمتر میشود .

میتوانید مرغها را در دستگاه سرخ كن ( روی درجه مناسب سرخ كردن مرغ ) نیز سرخ كنید ولی به درد سر شستن سرخ كن نمیارزد !

تكه های مرغ را درون روغن داغ شده با حرارت زیاد سرخ كنید . اگر حرارت كم باشد رنگ مرغ ها تیره میشود . در ظرف را هم باز بگذارید تا تخم مرغ به كار رفته در مواد ، اصطلاحا كف نكند .


حدودا 6-10 دقیقه زمان لازم است تا مرغ ها با شرایط فوق كاملا سرخ ( سوخاری ) شوند .بعد از سرخ شدن مرغ ها یك حوله كاغذی تمیز را در بشقابی قرار دهید و تكه های مرغ را روی آن بچینید تا روغن اضافه آن گرفته شود . هنگام سرو كمی پودر سیر ( در صورت تمایل ) روی آنها بپاشید .
 

پانته آ

متخصص بخش
مرغ سوخاری رژیمی و خوشمزه


نمک 1/2 پیمانه
شکر 1/2 پیمانه
اب داغ 4 پ
یخ 8 قالب بزرگ
مرغ 8-10 تکه شامل ران و سینه
ارد 3 پ
فلفل سیاه 2-3 ق غ
نمک 1ق غ
پاپریکا 1ق غ
سفیده تخم مرغ 2 عدد
خامه شل 1 پ
روغن مایع
4 ق غ

طرز تهیه:
نمک و شکر را در اب داغ حل کرده تکه های یخ را اضافه کنیدتا خنک شود تکه های مرغ راکه پوستش را کنده اید با چاقو از چند جا سوراخ کنید تا محلول به خورد مرغ برود و 2 ساعت در یخچال بماند تا مزه دار شود . ارد - فلفل- پاپریکا- را مخلوط کرده در کیسه نایلونی بریزید تکه های مرغ را از محلول خارج کرده خشک کنید و 2-3 تکه را داخل نایلون انداخته در کیسه را محکم بگیرید و تکان دهید تا خوب به ارد اغشته شود(این روش خیلی خوبیه هم کثیف کاریش کمتره هم ارد کمتری حروم هدر میشه)بهد 10 دقیقه بگذارید بماند سفیده ها را بزنید تا کاملا پف کند سپس خامه را اضافه کنید(من مقدار خامه رو نصف کردم) مرغ اردی را داخل سفیده ها زده دوباره در کیسه اردی بیندازید(من این بار توی کیسه پودر سوخاری انداختم) روغن را در ظرف پیرکس ریخته مرغ ها را در ان بچینید (سمت گوشتی مرغ رو به پایین باشد )و در فر 200 تا 220 درجه 30 دقیقه بپزید بعد تکه ها را پشت و رو کرده دوباره 20 دقیقه در فر بگذارید قبل از سرو مرغها را 15 دقیقه استراحت بدهید(البته اگه طاقت اوردین)
 

پانته آ

متخصص بخش
a039293916154102a.jpgطرز تهیه مرغ سوخاری خوشمزهروش تهیه‌:
1 - تکه‌های مرغ را قبل از سرخ کردن با یک عدد پیاز و آب و نمک آب‌پز کنید، نه در حدی که مرغ‌ها کاملا نرم شوند، فقط اندازه‌ای که کمی از حالت خام بودن در بیایند. (‌حدود 20 دقیقه کافیست‌) 2 - تخم‌مرغ‌ها را در ظرف گودی شکسته و با چنگال هم بزنید تا خوب با هم مخلوط و یکدست شوند. آرد سفید را بهتر است الک کنید و در یک دیس تخت لبه‌دار بریزید. آرد
[h=3]سوخاری و ادویه را هم خوب با هم مخلوط کنید و مثل آرد سفید در یک دیس تخت لبه‌دار بریزید. ادویه این غذا بستگی به ذائقه شما دارد. معمولا این غذا به دو صورت اسپایسی (تند) و معمولی تهیه می‌شود.3 - روش اسپایسی به این صورت است که مقدار زیادی فلفل قرمز (‌برای این مقدار مرغ 2 قاشق غذا خوری سر پر فلفل قرمز لازم است‌) و نمک را به آرد [h=3]سوخاری اضافه می‌کنند. مزه این غذا به محتویات درون آرد [h=3]سوخاری آن بستگی دارد. در روش معمولی هم فقط نمک و کمی فلفل سیاه به آرد [h=3]سوخاری اضافه می‌شود.4 - تکه‌های مرغ را بعد از نیم پز شدن و بعد از اینکه کاملا سرد شدند، ابتدا در آرد سفید بغلتانید، بعد به [h=3]تخم مرغ آغشته کنید و بعد در آرد [h=3]سوخاری خوب بغلتانید تا تمام سطح مرغ با آرد [h=3]سوخاری پوشانده شود.5 - در ظرف نسوزی - که کمی گود باشد بهتر است – تا دو سوم روغن مخصوص سرخ کردن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا کاملا داغ شود. توجه کنید هرچه روغن بیشتر و داغ‌تر باشد مقدار جذب روغن کمتر می‌شود. می‌توانید مرغ‌ها را در دستگاه سرخ‌کن (‌روی درجه مناسب سرخ کردن مرغ‌) نیز سرخ کنید.6 - تکه‌های مرغ را درون روغن داغ شده با حرارت زیاد سرخ کنید. اگر حرارت کم باشد رنگ مرغ‌ها تیره می‌شود. در ظرف را هم باز بگذارید تا [h=3]تخم مرغ به‌کار رفته در مواد، اصطلاحا کف نکند. حدودا 10-6 دقیقه زمان لازم است تا مرغ‌ها با شرایط فوق کاملا سرخ (‌[h=3]سوخاری‌) شوند‌. 7 - بعد از سرخ شدن مرغ‌ها یک حوله کاغذی تمیز را در بشقابی قرار دهید و تکه‌های مرغ را روی آن بچینید تا روغن اضافه آن گرفته شود. هنگام سرو کمی پودر سیر و اورگانو (در صورت تمایل) روی آنها بپاشید.
 
بالا