• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

واژه نامه باروری

خانمی

کاربر ويژه
الف
آزمایش قند خون ناشتا در بارداری : اگر قند خون ناشتا در دو نوبت بیش از 105 باشد. و یا ازمایش 2 ساعته پس از مصرف قند به ترتیب بیش از 195- 165 و 145 باشد. شما به دیابت بارداری مبتلا شده اید و نیاز به پیگیری دارید.

آمیزش: رابطه جنسی زن و مرد

آمنوره: توقف قاعدگی- شایعترین علت آن در سنین 15 تا 49 سال بارداری است.
آمنیو سنتز : کشیدن مایع آمنیوتیک-مایع دور جنین- برای بررسی ناهنجاریها و بیماریهای جنین . زمان طلایی انجام آمنیو سنتز در صورت لزوم 16 هفتگی است.

آهن : نوعی عنصر موحود در بافتهای بدن که در خونسازی نقش ویژه ای داردبرخی از غذاهای حاوی آهن: غذاهای حاوی اهن گوشت قرمز و ماهی- عدس و پسته خام و فندق.
ارتفاع رحم: فاصله رحم از استخوان پوبیس-شرمگاهی- معمولا تا هفته 12 بارداری- ماه سوم -رحم هنوز از لگن بیرون نیامده و وارد شکم نشده . در هفته 20 ارتفاع رحم به حد ناف می رسد.

اسپاسم: به معنی انقباض و گرفتگی عضله است. اصطلاحی که برای توصیف نوعی از درد استفاده می شود. .برحسب ناحیه ای که این نوع درد و گرفتگی در انچا ایجاد شده بررسی و درمان متفاوت است.

اضافه وزن در طی بارداری: اضافه وزن در دوران بارداری به وزن پیش از بارداری و تغذیه فرد بستگی دارد معمولترین میزان اضافه وزن 11 تا 12 کیلوگرم در طول بارداری به صورت 1 تا 2 کیلو در سه ماهه اول و سه ماهه دوم و سوم هر کدام 5 کیلوگرم است یعنی از هفته 20 بارداری به بعد هفته ای نیم کیلو اضافه وزن. کاهش وزن حفیف در سه ماهه اول بارداری به علت تهوع و استفراغ شدید بارداری شایع است. معمولا ضرر چندانی برای مادر و جنین ندارد.

اندومتریوز: این بیماری به مفهوم کاشته شدن بافت داخلی رحم - اندومتر - در جایی به غیر از فضای رحم است. این تکه های کاشته شده با کاهش هورمونها درپایان هر سیکل قاعدگی شروع به ریشزش می کنند بنابراین درد هنگام پریود افزایش می یابد. این بیماری ممکن است با درجاتی از کاهش باروری به دلیل ایجاد جسبندگی در ناحیه لگن همراه باشد. و نیز درد هنگام نزدیکی در عمق لگن را به همراه داشته باشید می توانید با مصرف داروهای ضد آندروژن- دانازول - که پزشک برای شما تجویز می کند جلوی پیشرفت بیماری را بگیرید. در صورت شدت علایم ،عمل جراحی می تواند کمک کننده باشد و شانس باروری را افزایش دهد.
ارگاسم: - اوج لذت جنسی- ارگاسم به صورت انقباض های متناوب هر هشت دهم ثانیه همراه با احساس کرختی و سستی لذت بخش رخ می دهد.


ارال :- آمیزش دهانی-امکان انتقال بسیاری از باکتریها، ویروسها و انگلهای گوارشی از طریق این نوع تماس وجود دارد. مشخص شده است که گنوره (Gonorrhea) از فرد آلوده در طی رابطه جنسی دهانی به فرد مقابل منتقل گردد و سپس عفونت از گلوی آن فرد به ناحیه تناسلی افراد بعدی منتقل شود. بدن بطور طبیعی در طی ۳ ماه میتواند باکتریهای گنوره در گلو را از بین ببرد ولی عفونت ناحیه تناسلی نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد. امکان انتقال کلامیدیا (Chlamydia) هم از طریق رابطه جنسی دهانی وجود دارد، اگرچه کمتر رخ میدهد. کلامیدیا و گنوره منجر به زخم گلو می شوند (Sore throat). خیلی از افراد ممکن است آلوده به این میکروب باشند ولی بدون علامت بوده و از آن آگاه نباشند
ب
بارداری - حاملگی خارج رحم : نوعی از بارداری است که جنین در خارج از محل طبیعی - فضای رحم- جایگزین می شود و ازمایش بتا صفر نمی شود بلکه مقدار ان کمتر از یک بارداری طبیعی افزایش می یابد. در بارداری پوچ - حاملگی اتفاق می افتد ولی جنین به رشدش ادامه نمی دهدو بنابراین مقدار بتا پس از مدتی افزایش ثابت مانده و سپس کاهش می یابد.

بارداری: حاملگی- که در انسان به طور متوسط 40 هفته طول می کشد.
باروری: توانایی باروری

بارداری - حاملگی پوچ : حاملگی پوچ در واقع نوعی از بارداری است که منجر به تشکیل جنین زنده نمی شود و در اوائل بارداری با عدم رشد محصول حاملگی ایجاد شده ختم می شود.
بارداری مولار- مول یا بچه خوره :بارداری مولار در واقع نوعی از بارداری است که در ان محصول حاملگی نوعی از سلول است که ویژگیهای ژنتیکی تخم انسان را ندارد و به هیچ وچه قابلیت تبدیل به جنین انسان را ندارد بارداری مولار باید به زودی توسط پزشک ختم شود. که معمولا به روش کورتاز ساکشن انجام می شود این نوع بارداری با عدم تشکیل جنین افزایش بیش از حد هورمون بتا اچ سی جی و تهوع و استفراغ بیش از حد خودش را نشان می دهدو البته سونوگرافی با نمای خاص طوفان برف.

بیبی چک : تست نواری بارداری که با زدن نوار در ادرار انجام می شود.این تستها با دقتی در حدود 75 درصد، در همان روز به تعویق افتادن پریود می توانند بارداری را نشان دهند.اغلب تستهای بارداری خانگی مثبت بودن تست را با قرمز شدن هر دو خط نشان می دهند .

پ
پرولاکتین : هورمون شیردهی- افزایش آن در زمانی غیر از شیردهی می تواند موجب عدم قاعدگی –آمنوره شود.

پرده بکارت- هایمن: پرده ای که درفاصله 2 تا 4 سانتی متری ورودی واژن قرا دارد. این پرده از جنس مخاط-مانندسطح داخلی لب- است و با مصرف پودر موبر از بین نمی رود اما هر نوع دخول می تواند با پارگی و احتمالا خونریزی همراه باشد ومگر در انواع قابل اتساع که دخول بدون پارگی ممکن است.

پرمویی: افزایش موهای ضخیم و تیره در نواحی جنسی و غیر جنسی- مانند صورت- رانها- خط وسط شکم و پستانها.افزایش وزن، پرمویی و بی نظمی پریود می توانند از علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک باشند.

ت

تاریخ تقریبی زایمان : برای محاسبه تاریخ زایمان می توانید 9 ماه و 7 روز را به اولین روز آخرین پریودتان اضافه کنید به این طریق تاریخ تولد جنین احتمالی به دست خواهد آمد. بنابراین در محاسبه تاریخ زایمان، تاریخ آمیزش نقشی در تعیین زمان محاسبه شده ندارد.

تستهای بارداری خانگی: تست نواری بارداری که با زدن نوار در ادرار انجام می شود.این تستها با دقتی در حدود 75 درصد، در همان روز به تعویق افتادن پریود می توانند بارداری را نشان دهند.اغلب تستهای بارداری خانگی مثبت بودن تست را با قرمز شدن هر دو خط نشان می دهند .

.تخمدان:غدد تناسلی زنانه که در دوطرف لگن قرار دارند و حاوی فولیکولها هستند و معمولا در دوران باروری ماهی یکبار تخمک آزاد می کنند.
تخمدان پلی کیستیک: نوعی بیماری که در آن امکان تخمک گذاری کاهش می یابد. در این بیماری شانس باروری تاحدودی کاهش می یابد. و هورمونهای مردانه افزایش می یابند. . در برخی موارد،در سونوگرافی تخمدان نمای پلی کیستیک- کیستهای کوچک متعدد دیده می شود.برای درمان باید ابتدا وزن کم کنید- بویژه با ورزش در ناحیه کمر و شکم-میزان قند خونتان را با مصرف متفورمین تنظیم کنید و در صورت نیاز از داروهای محرک تخمک گذاری استفاده کنید.

تخمک گذاری: آزاد شدن تخمک- در نیمه سیکل -14 روز مانده به آغاز سیکل بعد. امکان بارداری در این زمان ، حداکثر است.
تریپونما: عامل بیماری سیفلیس.

د
دارو
سیپروترون کامپاند: نوعی داروی ترکیبی با خاصیت ضد آندروژنی- ضدهورمون مردانه.که در کاهش علایم تخمدان پلی کیستیک مانند پرمویی و علایم پوستی به کار می رود.این قرص را هم می توان از روز اول یا روز پنجم سیکل شروع کرد پس از مصرف این قرص ممکن است لکه بینی شما کاهش یابد.

قرص یاسمین: قرص یاسمین نوعی قرص پیشگیری با دوز پایین مشابه ال دی است که نوع پروزشترون آن از نوع دسپیرونون می باشد این نوع پروزسترون عوارض کمتری نسبته به سایر انواع پروژسترون دارد. عوارضی مانند افزایش وزن- عوارض پوستی و نیز تعوع و استفراغ براساس ادعای شرکت تولید کننده دارو نیز تجربه بالینی بسیار کمتر است

موارد منع مصرف این قرص همانند تمام انواع قرصهای ترکیبی می باشد و در صورت سابقه بیماری کبدی و سنگ کیسه صفرا، بیمارهای فلبی و عروقی و نیز حاملگی نباید مصرف شود. در صورتی که از قرص اسپیرونولاکتون به صورت همزمان استفاده می کنید نباید یاسمین مصرف کنید چون پروژسترون این قرص از انواع نگهدارنده پتاسیم است و می تواند عوارض قلبی و متابولیک داشته باشد.

کاربامازپین: نوعی داروی ضد صرع- این دارو جز داروهای تراتوژن- اسیب زا - است و می تواند ناهنجاری جنینی ایجاد کند.

کلومیفن: نوعی داروی محرک تخمک گذاری که برای درمان کمکی باروری تجویز می شود. و امکان چندقلوزایی و تحریک بیش از حد تخمدان را افزایش می دهد. به هیچ وجه این دارو را سرخود مصرف نکنید.
لیدوکائین-ژل- اسپری- آمپول: استفاده از محلول تزریقی لیدوکائین برای اعمال جراحی کوچک با رعایت حجم داروی تزریقی و غلظت ان قابل استفاده است اما مصرف بیش از حد ان موجب بی نظمی ضربان قلب یا اصطلاحا اریتمی می شود و گاهی عوارض چبران ناپذیری همچون مرگ دارد. مصرف تمام داروهای بی حسی و بیهوشی نیازمند تخصص و تجربه در این زمینه است .

 

خانمی

کاربر ويژه
مترونیدازول: داروی آ نتی بیوتیک و ضد انگل- درمان اصلی عفونتهای باکتریایی واژن و تریکومونیازیس-در قرصهای 250 میلی گرمی در داروخانه ها عرضه می شود به شکل ویال و ژل واژینال نیز وجود دارد.در جدیدترین منابع داروی مترونیدازول منعی برای مصرف در دوران بارداری ندارد. در مطالعه انجام شده در مورد زنان مصرف کننده این دارو موردی از ناهنجاری جنینی دیده نشده است.

دسیدوال کاست:تکه های کوچک دسیدوا یا آستر رحم که گاهی همزمان با خون قاعدگی خارج می شوند.
دیسمنوره: درد همراه با قاعدگی که ازکاهش هورمون به دنبال یک دوره همراه با تخمک گذاری حکایت می کنند. به دو نوع اولیه- فیزیولوژیک و ثانویه – به دنبال یک بیماری یا عارضه تقسیم می شود.رایج ترین درمان در نوع اولیه مصرف داروهای ضد درد غیر استروئیدی مانند مفنامیک اسید است و در انواع ثانویه برحسب علت ، قابل درمان وپیگیری است.

ر
رابطه زناشویی درطی بارداری: تا هفته 36 بارداری منع خاصی برای انجام رابطه زناشویی وجود ندارد مگر اینکه به دلایلی مانند تهدید به سقط و یا جفت سر راهی دلیلی برای منع این کار وجود داشته باشد.

روی: نوعی عنصر ضروری در بدن که در باروری مردان نقش ویژه ای دارد.به غیر از گوشت،لبنیات وغلات کامل و مغزها حاوی روی هستند.

ژ
ژلهای بهداشتی بانوان: ژلهای بهداشتی برای شستشوی ناحیه خارجی دستگاه تناسلی تهیه شده اندو معمولا PHحدود8 /3-5/4 دارند (اسیدی) تا از وازن و ناحیه پرینه درمقابل عفونتهای باکتریایی محافظت کنند. معمولا ضرری ندارند و می توانند به بهداشت این ناحیه کمک کنند.می توانید این ژلها را برحسب دستور استفاده به صورت روزانه و یا پس از آمیزش و یا شنا در استخر استفاده کنید. سعی کنید در مصرف آنها زیاده روی نکنید. یادتان باشد این ژلها برای درمان عفونتهای باکتریایی این ناحیه تهیه نشده اند و به هیچ وجه جانشین داروها و آنتی بیوتیکها نیستند.

س
سیفلیس: نوعی بیماری مقاربتی،مهمترین راه انتقال سیفلیس از طریق جنسی و مادر به جنین است. درمورد انتقال ویروس ایدز از طریق بوسه فرانسوی مواردی ذکر شده است. دوره کمون سیفلیس 9 تا 90 روز است. و با تستهای غیر تریپونمایی ماننددVDRL وRPR می توان ابتلا به بیماری را بررسی کرد.

البته ازمونهای اختصاصی تریپونمایی نیز وجود دارند.ازمونهای غیر تریپونمایی می توانند با دقت خوبی ابتلا به بیماری سیفلیس را نشان بدهند ولی گاهی به صورت کاذب مثبت می شوند. مثلا در مواردی مانند بارداری- اعتیاد تزریقی- بیماریهای خودایمنی و...

سیکل قاعدگی: از روز اول خونریزی تا روز اول خونریزی بعدی. متوسط طول مدت آن 21 تا 35 روز است.با میانگین 28 روز.

ش

شانس باروری: شانس باروری در هر سیکل قاعدگی حدوا 25 درصد است. یعنی از هر 100 زوجی که به قصد بارداری به آمیزش اقدام می کنند. تنها 25 نفر در صورت نرمال بودن همه موارد و نیز انجام آمیزش منظم بارور می شوند.

ف
فیبروم : نام دیگر میوم -علت میوم یا فیبروم چندان مشخص نیست این تومور از نوع تومورهای خوش خیم است که از تکثیر سلولهای لایه عضلانی رحم_میومتر - ایجاد میشود و در خانمهای سنین باروری بیشتر دیده می شد میومها به سه نوع زیر مخاطی- داخل دیواره ای و زیر سروزی تقسیم می شوند. این تومورها خطر سرطانی شدن ندارند- کمتر از 2 درصد- و در صورتی که فرد علامت چندانی نداشته باشد نیازی به مداخله نیست.

ق
قاعدگی: خون روش – خونریزی از ناحیه تناسلی که به صورت دوره ای درسنین باروری صورت می گیرد.
قرص گلوکوفاژ-متفورمین : قرص گلوکوفاژ نام دیگر متفورمین است.یک نوع داروی کاهش دهنده قند خون، این دارو میزان مقاومت به انسولین را کاهش می دهد. و می تواند سطح هورمونهای مردانه آزاد را در خون شما تاحدی کاهش دهد.

ک
کاندیدیازیس : عفونت قارچی واژن -با افزایش ترشحات غلیظ و چسبنده و سوزش و خارش ناحیه واژن مشخص می شود. محیط واؤن در این بیماری اسیدی می شود.برای درمان می توانید از ترکیبات کلوتریمازول استفاده کنید. از مصرف شیرینی و شکلات بپرهیزید.

کرایو : فریز کردن که برای ترمیم زخمهای دهانه رحم و نیز در درمان زگیلهای تناسلی به کار می رود. این عمل باعث نازایی نمی شود. اما اشکال در ترمیم بافت و خطا در این عمل گاهی می تواند باعث استنوز یا چسبندگی در ناحیه دهانه رحم شود.

گ
گالاکتوره- ترشح از پستان : ترشح یکطرفه یا دوطرفه از پستان.

ع
عفونت قارچی واژن-کاندیدیازیس: با افزایش ترشحات غلیظ و چسبنده و سوزش و خارش ناحیه واژن مشخص می شود. محیط واؤن در این بیماری اسیدی می شود.برای درمان می توانید از ترکیبات کلوتریمازول استفاده کنید. از مصرف شیرنی و شکلات بپرهیزید.

عفونت باکتریایی واژن: با افزایش ترشحات بدبو و خاکستری تا سفید بروز می کند . و به دلیل تغییرات فلور-بامتریهای مفید واژن رخ می دهد.انتقال جنسی ندارد . درمان اصلی آن مترونیدازول است.

عفونت تریکومونیایی: توسط نوعی انگل به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود. ترشحات بدبوی خاکستری و کف آلود و فراوان تظاهر می کند. انتقال جنسی دارد.درمان همسر ضروری است. درمان اصلی آن مترونیدازول است.

م
مایع منی: یا سیمن مایع جنسی مرد - حاوی سلولهای جنسی مرد یا اسپرمها که در طی انزال از آلت خارج می شود سه ویژگی اصلی مایع منی تعداد اسپرمها، حرکت اسپرمها و شکل انها است که باید در محدوده طبیعی باشد تا فرد توانایی باروری داشته باشد.

میوم :علت میوم یا فیبروم چندان مشخص نیست این تومور از نوع تومورهای خوش خیم است که از تکثیر سلولهای لایه عضلانی رحم_میومتر - ایجاد میشود و در خانمهای سنین باروری بیشتر دیده می شد میومها به سه نوع زیر مخاطی- داخل دیواره ای و زیر سروزی تقسیم می شوند. این تومورها خطر سرطانی شدن ندارند- کمتر از 2 درصد- و در صورتی که فرد علامت چندانی نداشته باشد نیازی به مداخله نیست.

ن
نمونه گیری از پرزهای جفتی:گرفتن نمونه از پرزهای جفتی برای برسی ناهنجاری جنینی- این آزمایش به دو روش ازشریق سرویکس وشکم و زیر بررسی سونوگرافی انجام می شود. این آزمایش در ماههای پایینتر یعنی حدود 9-12 هفته نیز قابل انجام است.

و
واژن : عضوی عضلانی که بخشهای داخلی ناحیه تناسلی زن را به ناحیه خارجی متصل می کند. واژن قابلیت کشش و باز شدن دارد و افزایش سایز آن ربطی به چاقی یا لاغری ندارد.

واژینیسموس: انقباض غیر ارادی عضلات ورودی واژن که گاهی دخول را غیر ممکن می سازد. و به دو نوع اولیه وثانویه تقسیم می شود.

ویروس زگیل تناسلی –ویروسHPV : نوعی ویروس که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. ارتباط برخی از انواع این ویروس با سرطان دهانه رحم و مقعد اثبات شده است. همه انواع ویروسHPV سرطانزا نیستند تنها بعضی از انواع مانند انوع 16 و 18 و 31 و 56 این ویزگی را دارند از پزشکتان بخواهید تا نوع ویروس را با کشت اختصاصی برای شما مشخص کنند.با پاپ اسمیر مرتب بیماری را پیگیری کنید. و ضایعات را به وسیله کرایو- فریز کردن و یا داروی پودوفیلوکس - با مشاوره پزشک از بین ببرید در بسیاری از موارد این ضایعات- انواع غیر سرطانزا -به خوبی و به صورت خودبخود بهبود می یابند.

ه
هیستروسالپنگوگرافی : عکسبرداری رنگی از رحم و لوله های رحمی برای تشخیص شکل رحم و لوله ها. عکسبرداری به روش هیسترو سالپنگو گرافی که در روزهای اول پس از پایان پریود انجام می شود برای ارزیابی لوله ها، روش مناسبی است. که البته کمی با درد همراه است .

ی
یائسگی : پایان دوره باروری- توقف سیکلهای قاعدگی به مدت بیش از یکسال – سن متوسط ان 51 سال می باشد
 
بالا