• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

چند نكته درباره سلامت پوست و مو

eliza

متخصص بخش
چند نكته درباره سلامت پوست و مو
موادي كه در ساختمان لوله رنگ مو به كار رفته از دو قسمت تشكيل شده: 1قسمت رنگي، 2عمق رنگ
قسمت رنگي. اين قسمت عينا مانند ساختمان دانه‏هاي رنگي داخل مو مي‏باشد كه از دانه‏هاي قرمز و زرد و آبي (رنگ‏هاي اصلي) تشكيل شده است و در تمام رنگ‏هاي مشكي روشن وجود دارد ولي نسبت آنها هرچه از رنگ مشكي به طرف رنگ‏هاي مشكي خيلي بيشتر از مقدار رنگ آن در رنگ‏هاي روشن مي‏باشد و در رنگ‏هاي روشن رنگ زرد خيلي بيشتر از رنگ‏هاي تيره وجود دارد.
عمق رنگ. عمق رنگ يا ماده خاكستري كه در اصطلاح شيمي به آن اكسي بيان مي‏گويند. بيشترين حجم رنگ مو را تشكيل مي‏دهد و در رنگ‏ها به جاي قسمتي از ماده خاكستري از كرم ويتامينه استفاده مي‏شود. كه از خشكي زياد مو جلوگ‏يري مي‏كند. وقتي قسمت رنگي با ماده خاكستري جمع شود ماده‏اي به وجود مي‏آورد به نام ذرات نهائي رنگ كه با آب اكسيژنه تركيب شده باعث رنگ‏شدن موها مي‏شود.

رشد و سلامتي مو بستگي به سه عامل مهم دارد.
تغذيه مناسب و كافي، رعايت بهداشت، فعاليت منظم غدد چربي. ريزش مو ممكن است در اثر عوامل طبيعي و يا غيرطبيعي باشد.
عوامل طبيعي ريزش مو عبارتست از: پيري، وراثت در خانواده‏اي كه پدر يا مادر دچار طاسي يا كم‏موئي باشند معمولا فرزندان آن خانواده هم دچار كم‏موئي هستند، عوامل غيرطبيعي ريزش مو: غم و اندوه، شوك‏هاي ناگهاني، مطالعه و تفكر زياد بدون تغذيه خوب و مناسب، بروز اختلال در ترميم‏هاي سلولي. چربي بيش از حد، خشكي بيش از حد، شوره سر، موخوره، شكستگي مو، عفونت‏هاي قارچي، عوامل عفوني در هر نقطه بدن كم‏خوني و ضعف عمومي، زايمان‏هاي متعدد و حساب‏نشده استفاده بيش از حد از مواد شيميائي مانند، فر، صاف، رنگ، دكلره و غيره.

موخوره عبارتست از دو يا چندشاخه شدن نوك موها موخوره در اثر كم شدن و يا خشك‏شدن مايع كورتكس (آب داخل مو) به وجود مي‏آيد. شكنندگي مو و خشكي بيش از حد مو و موخوره موقعي در مو ظاهر مي‏شود كه تمام چربي روي مو از بين رفته باشد علل از بين‏رفتن چربي مو عبارتست از شستن با شامپوهائي كه Phآن قليائي يا قليائي ضعيف باشد.

پوست سالم مشخصات و ويژگي‏هاي گوناگوني دارد و اين مشخصات در شناخت و ارزيابي وضعيت پوست مفيد و سودمندند. به زبان متخصصان زيبائي مشخصات پوست سالم عبارتست از يكدستي (بدون لك و برآمدگي) لطافت و رطوبت (نه چرب و خشك) صافي و نبود قرمزشدگي يا سوختگي (بازتاب نور و وضوح ديد پوست داخلي) نرمي، استحكام، نبود، چين و چروك (با رنگ مطلوب ارتجاعي و سرشار از كلاژن) نيز نبود جوش يا حساسيت مشخص (حساس نبودن به عفونت)
اگر مي‏خواهيد پوستي جذاب و سالم داشته باشيد مصرف مقدار زيادي آب، خواب كافي نرمش ملايم و آرامش روحي است..

در صورت وجود تعداد بي‏شمار موي سفيد تنها مواد رنگي دايم است كه مي‏تواند آنها را پوشش دهد پس بسته‏هاي دوتائي تهيه كنيد كه يكي از آنها محتوي رنگ باشد و ديگري محتوي اكسيدان و بعد آنها را با هم مخلوط كنيد، اكسيدان يا همان آب اكسيژنه ماده‏اي است كه باعث مي‏شود رنگ به مغز تك تك تارهاي مو نفوذ كند تا رنگ بيشتر و بهتر روي مو بماند اما بهترين رنگ‏هاي نيز عوض مي‏شوند و تغيير مي‏كنند مي‏توانيد موهايتان را كم‏رنگ هم بكنيد پس از هر چهار هفته لازم است تا انتها با ريشه موها مجددا كمي رنگ شود. تيوپ رنگ‏هاي كنوني، استفاده از رنگ را دقيقا در محل ريشه كه مي‏خواهيد آسان و امكان‏پذير ساخته‏اند. ريشه يا انتهاي مو جائي است كه موهاي تازه روييده نمايانند. ضرري كه رنگ‏هاي اكسيده دارند اين است كه مو را خشك و شكننده متخلخل مي‏كند پس در اين حالت از نرم‏كننده زياد استفاده نمائيد.

شعار ما در مورد مراقبت از مو اين است (پاكيزه و تميز نگاهش‏دار) مرتب پوست سر و موهايتان را بشوئيد البته اين شست و شو را هر روز يا يك روز در ميان بسته به سختي و خشكي شوره سر مي‏توان انجام داد. شما چنانچه مو و پوست سرتان چرب باشد بايد از شامپوي گياهي استفاده نمائيد. چون شست و شوي مرتب مو با شامپوهاي قوي و شيميائي به موي سر آسيب مي‏رساند. ماساژ دادن و برس‏زدن روزانه مو در معالجه شوره سر بسيار سودمند است اين دو عمل گردش خون پوست سر را تقويت مي‏كند. حجم ترشح چربي را بالا مي‏برد و سلول‏هاي مرده چسبيده به پوست سر را سست مي‏كند تا از آن به راحتي جدا شوند. در صورت ابتلا به شوره خشك براي ماساژ پوست سرتان بخصوص پيش از شست و شوي آن از روغن استفاده كنيد و بالاخره از روغن حيواني، كمتر از نباتي مايع بيشتر مصرف كنيد. از خوردن آجيل و شكلات غذاهاي سرخ‏شده بپرهيزيد. غذاهاي گياهي، گوشت سفيد مرغ و ماهي شير و فرآورده‏هاي آن و غذاهاي پرويتامين را كه داراي ويتامين‏هاي آ ( )aاي ( )eو ب ( )bكمپلكس هستند در رژيم غذائي خود بگنجانيد.
پوست هر شخص، مخصوص به خود اوست حالات مختلف پوست را مي‏توان به طور كلي به سه دسته تقسمي كرد. پوست هر شخص يكي از اين سه نوع است:
پوست چرب. اين نوع پوست ظاهري براق با منافذ بزرگ و قابل مشاهده دارد كه گاهي به جوش‏هاي سرسياه و سرسفيد تبديل مي‏شوند ساختمان اين نوع پوست ضخيم، زمخت و زرد و رنگ‏پريده است.
پوست خشك. بر دو نوع است يكي خشك و چرب و ديگري خشك و مرطوب، پوست خشك و چرب حساس بوده داراي نقاط پوسته پوسته شده مي‏باشد. و هيچ منفذ قابل مشاهده‏اي ندارد. اين نوع پوست خيلي زود پر چين و چروك مي‏گردد مگر اين كه به دقت از آن مراقبت شود. پوست خشك و مرطوب بافت ظريف دارد ظاهر آن سخت و خشك بوده و زود ترك ترك مي‏شود. حتي در سنين پائين نيز خطوط ريزي در اطراف چشم و دهان افرادي كه پوستشان از اين نوع است پديد مي‏آيد.
پوست تركيبي. اين نوع پوست در قسمتي خشك و در قسمتي چربي مي‏باشد. بخش مركزي صورت شامل پيشاني، چانه، و قسمت‏هائي از گونه، ظاهري چرب و براق و بقيه بخش‏هاي صورت ظاهري خشك دارند.
چند عد پياز و كاه را با هم رنده كنيد و آن را تا صبح در ظرف مسي بگذاريد، هنگام صبح چند قطره ادكلن در آن بريزيد تا بوي پياز از بين برود و بعد چند قطره روغن گياهي به آن اضافه كنيد و آن گاه مصرف كنيد. پس از 20دقيقه سرتان را با شامپو بشوئيد موي سرتان جلا و رنگ بي‏نظيري پيدا مي‏كند، مي‏توانيد روش را هفته‏اي يك‏بار انجام دهيد.
الف - موهاي چرب. حنا را با دو قاشق غذاخوري ماست و مقداري شكر مخلوط كنيد تا به شكل خميري نرم درآيد. در صورت سفيدبودن خمير كمي آب بعد از آن را به سرتان بماليد و بيست دقيقه صبر كنيد. سپس سرتان را با آب زلال كاملا بشوئيد.
ب - موهاي خشك. حنا را در يك قاشق غذاخوري روغن و مقدار مناسبي از شير ولرم مخلوط كنيد تا به صورت خمير درآيد خمير را به سرتان بماليد و آن را مدت 20دقيقه به همان حال رها كنيد سپس سرتان را خوب بشوئيد. نرم‏كننده‏هاي ساخته شده از حنا استحكام مو و برق و جلاي رنگ آنرا افزايش مي‏دهد.

برا تهيه شوينده سحرآميز مواد زير را با هم مخلوط كنيد، يك قاشق چايخوري روغن كرچك، يك قاشق چايخوري روغن فندق، يك قاشق چايخوري سركه مالت، يك قاشق گليسيرين، يك قاشق چايخوري شامپو، روغن كرچك به مو استحكام مي‏بخشد و روغن گياهي مثل تقويت‏كننده (تونيك) عمل مي‏كند. سركه اسيد مانتيل ايجاد مي‏كند. گليسيرين مو را مرطوب مي‏سازد و شامپو در اين ميان وسيله‏اي است كه اين تركيب را به هم پيوند مي‏دهد. پيش از شستن سر اين تركيب را آرام روي موهايتان بماليد آن وقت است كه در مي‏يابيد بافت موي سرتان چه تغيرات شگرفي كرده است.
زگيل در واقع يك نوع تومور خوش‏خيم پوستي است. برخلاف تصور عامه كه علت پيدايش زگيل را آب ريختن روي گربه مي‏دانند، زگيل علت ويروسي دارد. زگيل بيشتر در بچه‏ها و در نواحي پشت دستها ديده مي‏شود و منظره بدي ايجاد مي‏كند. والدين بايد با مشاهده زگيل كودك را نزد پزشك ببرند چون ممكن است با دستكاري آن تعداد زگيلها بيشتر شود، به علاوه احتمال مبتلاكردن ديگران هم وجود دارد. زگيل با روشهاي مختلفي مثل سوزاندن، فريزكردن يا مصرف داروي موضعي درمان مي‏شود كه انتخاب نوع درمان به نظر پزشك بستگي دارد.

پوست بدن انسانها خارجي‏ترين بخش بدن است كه در ظاهر ظريف و آسيب‏پذير به نظر مي‏رسد. اما واقعيت اين است كه پوست سالم در صورت كارآيي مناسب يكي از مهمترين سدهاي دفاعي بدن در برابر ميكروبهاست. خيلي از ميكروبهايي كه با ورود به لايه‏هاي زير پوست مي‏توانند عفونتهاي وحشتناك و صعب‏العلاج ايجاد كنند، در روي پوست هيچ آثار سويي از خود بروز نمي‏دهند. علت اين مقاومت پوست ساختمان غيرقابل نفوذ آن است كه اجازه ورود به عوامل خارجي را نميدهد به طوري كه ملانين يا رنگدانه پوست حتي از ورود اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد به بدن جلوگيري مي‏كند.
 
بالا