• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

کشف اقيانوس زيرسطحي در يکي از قمرهاي زحل+عکس

bivafa81

کاربر ويژه
کشف اقيانوس زيرسطحي در يکي از قمرهاي زحل+عکس8282_328.jpg


دانشمندان مؤسسه فناوري کاليفرنيا وجود يک اقيانوس زيرسطحي را در قمر انسلادوس زحل تاييد کردند.

در سال 2005، فضاپيماي کاسيني ناسا تصاويري از قمر يخي زحل به زمين ارسال کرد که بخارهاي آب و يخ را از شيارهاي موسوم به «گسست‌هاي ببري» در سطح منجمدش به بيرون پرتاب مي‌کرد.
اين تصاوير حکايت از فعاليت قمر ريز انسلادوس داشت که قطر آن فقط 500 کيلومتر برآورد شده است. از آن زمان به بعد، دانشمندان فرضيه وجود ذخاير عظيم آب در زير اين سطح يخي را ارائه داده‌اند که احتمالا اين پلوم‌ها را نيرودهي مي‌کنند.

هم‌اکنون تيمي از محققان با استفاده از اندازه‌گيري‌هاي گرانشي جمع‌آوري‌شده توسط کاسيني، تاييد کرد‌ه‌اند انسلادوس ميزبان اقيانوس زيرسطحي عظيمي در نزديکي قطب جنوب و در زير گسست‌هاي ببري‌اش است.

ديويد استيونسون، دانشمند علوم سياره‌اي «کالتک» و کارشناس مطالعات درون اجسام سياره‌اي، مي‌گويد: اين نخستين بار است که ما با استفاده از شيوه ژئوفيزيکي موفق به تعيين ساختار دروني انسلادوس شده‌ايم و داده‌ها حاکي از آن است که يک اقيانوس منطقه‌اي در 50 کيلومتري زير سطح قطب جنوب اين قمر وجود دارد. چنين دستاوردي داستاني ممکن براي توضيح اين موضوع ارائه مي‌دهد که چرا آب از شيارهاي واقع در قطب جنوب اين جرم کيهاني به بيرون تراوش مي‌کند.
جزئيات اين مطالعه در مجله Science منتشر شده است.

 

TAHEREH

متخصص بخش

به بخش مناسب منتقل شد!

 
بالا