• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

۞۞وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه المعصومه (س) تسلیت باد.۞۞

وضعیت
موضوع بسته شده است.

نفس91

کاربر ويژه
pykbtftk39wsxr15x8gj.jpg


کبوتران، سیاه پوش غمی بزرگ بر رواق حرم
مرثیه می خوانند و زائران، اشک ریز و ماتم زده،
رفتنت را به سوگ نشسته اند.


ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) در روز اول ذیقعده سال ١٧٣ هجری قمری در مدینه منوره واقع شده است وی در همان سنین کودکی با مصیبت شهادت پدر گرامی خود در حبس هارون در شهر بغداد مواجه شد و از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت علی بن موسی الرضا(ع) قرار گرفت.

یک سال بعد از هجرت برادر،حضرت معصومه(س) به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت به همراه عده ای از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد.

یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این ماتم و یا بر اثر مسمومیت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصومه(س)بیمار شدند و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم کرد.

آن بزرگوار به مدت ١٧ روز در این شهر زندگی کرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود. محل عبادت آن حضرت به نام ˈبیت النورˈ هم اکنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است.

سرانجام آن بانوی بزرگوار در روز دهم ربیع الثانی سال ‎ 201هجری قمری پیش از آن که دیدگان مبارکش به دیدار برادر روشن شود در دیار غربت و با اندوه فراوان جهان را ترک کرد وشیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاند.1_masomeh3.JPG
پس از دفن حضرت معصومه(س) موسى بن خزرج سايبانى از بوريا بر فراز قبر شريفش قرار داد تا اين كه حضرت زينب فرزند امام جواد(ع) به سال ٢٥٦ هجرى قمرى اولين گنبد را بر فراز قبر شريف عمه بزرگوارش بنا كرد و بدين سان تربت پاك آن بانوى بزرگوار اسلام قبله گاه قلوب ارادتمندان به اهلبيت (ع). و دارالشفاي دلسوختگان عاشق ولايت وامامت شد."آفتاب" سالروز وفات آن حضرت را به تمام عاشقان حضرتش تسلیت می گوید.
hazrate-masoome10.jpg


اشک های قم به خیابان های اندوه میریزد،
همراه با متون فقاهت پس کوچه های ماتم، نوحه میخوانند
بانویی از جنس بهار، کوچ میکند و پرستوها
را در غربتی پیوسته می گذارد

vafat-hazrat-masome-yasgroup.ir-14.jpg


مرغ دلم راهی قم می شود
در حرم امن تو گم می شود ***عمه سادات سلام علیک روح عبادات سلام علیک ***كوثر نوری به كویر قمی آب حیات دل این مردمی***عمه سادات بگو كیستی؟ فاطمه یا زینب ثانیستی؟ ***از سفر كرب و بلا آمدی؟ یا كه به دنبال رضا آمدی؟*** من چه كنم شعله داغ تو را درد و غم شاهچراغ تو را ***کاش شبی مست حضورم كنیبا خبر از وقت ظهورم كنی

 

B a R a N

مدير ارشد تالار

12675965032694864532.gif


عَنْ فَاطِمَةُ بِنْتَ موسَى بْن جَعْفَر (علیهما السلام)...
عَنْ فَاطِمَةَ بِنْت ِرَسُول ِاللّهِ صَلَّى اللّه عَلَيْه ِوَ آلِهِ وِ سَلَّمَ ،


قَالَتْ: قَالَ رَسُولُ اللّه ِصَلَّى اللّه ِعَلَيْه ِوَ آلِه ِوَ سَلَّمَ :
«ألا مَنْ ماتَ عَلى حُبِّ آل ِمُحَمَّد ماتَ شَهِيداً.


فاطمه معصومه(س)، از دختر امام صادق (علیه السلام)
روايتى نقل مى كند كه سلسله سندش به
حضرت فاطمه زهرا(س)مى رسد كه آن حضرت مى فرمايد:

حضرت رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود:
«آگاه باشيد! هركس با محبّت آل محمّد بميرد شهيد از دنيا رفته است.»


عوالم العلوم، ج ٢١، ص ٣٥٣ به نقل از اسنى المطالب صص51
 
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا