• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

انجام كاري واقع گرا با يك قصه دروغ شدني نيست

*pooneh*

متخصص بخش سینما،تلویزیون و تئاتر
[h=3]ندا هنگامی که قصد دارد نمایش «ماضی استمراری» را از اول شهریور در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه ببرد، معتقد است، اجرای هر اثری باید در زمان و بستر مناسب اجتماعی‌اش شکل بگیرد تا با مخاطبانش ارتباط برقرار کند.
20140816183900_47.jpg
به گزارش سينماخبر، ندا هنگامی ، با اشاره به داستان و فضای حاکم بر نمایش «ماضی استمراری» می‌گوید: «این نمایشنامه اثری واقع‌گراست که روایت‌گر داستان خانواده‌ای در سال 75 در جنوب شهر تهران است.»

وی در مورد اجرا و پرداخت یک اثر واقع‌گرا توضیح داد: «در کارنامه هنری‌ام، اجراهای موفقی در اسطوره و فرم داشته‌ام که البته آخرین کارم «سلول صفر» بود که نمایشی واقع‌گرا به شمار می‌رفت. نمایشنامه «ماضی استمراری» هم که چندی دیگر اجرا می‌کنم،‌ متنی واقع گراست که توسط مرضیه ازگلی نوشته شده. وقتی متن را خواندم، خیلی زود ایده‌های اجرایی آن در ذهنم شکل گرفت و بنابراین تصمیم به تولیدش گرفتم.»

هنگامی در مورد وجوه اجرایی این متن واقع‌گرا خاطرنشان کرد: «به جریان طبیعت‌گرا یا واقع‌گرای چرک اعتقادی ندارم و سلیقه من نیست. همیشه دغدغه‌های فرم‌گرا و نگاه انداختن به پشت زندگی واقعی آدم‌ها داشته‌ام،‌ چراکه دلایل آن مهم‌تر از آن چیزی است که بر صحنه می‌بینیم. برای همین در این کار سعی کرده‌ام رد پایی از فرم و فضای سورئال داشته باشم.»

این کارگردان که نمایش «ماضی استمراری» را سال گذشته در جشنواره فجر روی صحنه برد، در باره ضرورت‌های زمانی اجرای یک نمایش توضیح داد: «زمانی‌که قصد انجام کاری را دارید، بایستی بستر آن وجود داشته باشد؛ چرا که بایستی جامعه آماده شنیدن و دیدن آن نمایش باشد. بدون شک نمی‌توانید یک کار واقع‌گرا انجام دهید و قصه‌تان دروغ باشد. کسی که کار واقع‌گرا را می‌بیند، باید بداند ماجرا واقعاً اتفاق افتاده است و آن شخصیت‌ها وجود دارند.»

وی افزود: «در چند سال گذشته کارگردان‌ها به سمت متن‌ها و ساختارهای اجرایی متفاوتی رفته‌ بودند، زیرا برای انجام این نوع کارها فرصت مناسبی بود و این‌گونه حرف‌هایشان را بیان می‌کردند. این کار در جای خود بسیار هوشمدانه است. اکنون نیز بستر مناسبی برای اجرای آثار واقع‌گرا مهیاست.»

کارگردان نمایش «ماضی استمراری» با تاکید براین‌که نگاه تاریخی در یک اثر باید همراه با حرکت‌های هنرمندانه باشد، تشریح کرد: «اثر هنرمندانه وظایف متفاوتی دارد، مهم‌ترین آن شناسایی مخاطب و نیازهای روز اجتماع است. از این رو نگاه به تاریخ معاصر باید همراه با خوراک هنرمندانه باشد. یعنی می‌توانید آن زمان را روایت کنید، اما جذابیت‌های بصری، فکری و نگاه متفاوت را در آن ایجاد کنید.»

ندا هنگامی با تاکید بر تفاوت داشتن اجرای عمومی این نمایش با اجرای جشنواره فجر، بیان کرد:«دوست داشتم تغییراتی در کار ایجاد کنم که به دلایل مالی امکان‌پذیر نشد. تغییرات ما به بازیگران باز می‌گردد. مهدی صباغی جایگزین وحید آقاپور و مهسا ایرانی پور به جای ندا مقصودی در این اجرا حضر خواهند داشت.»
 

Reza Sharifi

مدير ارشد تالار

تاپیک تأیید شد .

 
بالا