• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

ایمنی کامپیوتر،اینترنت و جلوگیری از هک شدن

mmmonire

New member
در این مقاله قصد داریم تا دربارهء روش های افزایش امنیت کامپیوتر و اینترنت صحبت کنیم. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات و دانسته های خود را بالا ببرید تا از خطرات اینترنت و هک شدن در امان باشید.
1.روش مهندسی اجتماعی نخستین حیله ای است که افراد به آن روی می آورند، کوین میتنیک هکر پیشین معروف جهان در این زمینه مهارت بسیار خوبی داشت و در این مورد کتابی نوشته است .روش مهندسی اجتماعی یکی از روشهای دشوار و راحت است که اگر شما کمی معلوماتتان را افزایش دهید این روش برای خود هکر هم سخت خواهد شد.

2.در انتخاب رمز و پسوردها دقت کنید زیرا بعضی افراد شماره شناسنامه،شماره تلفن،تارخ تولد،شماره کارت ملی و غیره را برای رمز خود قرار می دهند،زیرا به گفته خودشان پسوردها را خیلی سریع از یاد می برند. همیشه از کلیدهای Alt،shift ، Space و ... با طول زیاد انتخاب کنید ابن روش هک شدن شما را کم می کند.

3.دزدیدن رمز از روی حرکت دستهای شما یکی از راه هایی است که افراد هنوز از آن استفاده می کنند. هنگامی که رمزتان را وارد می کنید مراقب باشید کسی نبیند و یا از اطرافیانتان بخواهید کمی آن طرف تر بایستند.

4.تا جایی که ممکن است پسوردهایتان را ذخیره نکنید از جمله پسوردهای گوگل،یاهو و...

5.اشخاص حرفه ای رو به سرقت Cookie آورده اند این کلوچه ها داده های خیلی مهمی را به صورت کد نگه می دارند که با کمی زحمت و تلاش میتوان آن را از حالت کد شده بیرون آورد تا مطالب سودمندی بدست آورد.

6.هر وقت به Email و یا Gmail وارد می شوید تیک کنار گزینه My ID... Remember را بردارید و هنگام خارج شدن حتما Logout کنید تا از سرور سایت خارج شوید .همچنین بعد از Logout کردن یک رمز عبور الکی وارد کنید زیرا از ریجستری می شود ای دی و رمز شخص قبل را آشکار کرد.

7.وقتی که می خواهید وارد Mail Box خود شوید بعد از وارد کردن یوزرنیم و پسورد روی لینک Secure در پایین Sign in کلیک کنید با اینکار اطلاعات شما به صورت رمز شده به سرور سایت فرستاده می شود واگر کسی از Sniffing در منتقل کردن داده ها استفاده کند نمی تواند اطلاعات شما را بدزدد.

8.یکی از راه های معمول هک بین کاربران تروجان ها است هیچ وقت از شخصی در اتاق های چت عکس یا فایل دریافت نکنید اگر کسی می خواهد عکسش را برایتان ارسال کند به او بگویید که عکسش را در پروفایلش قراردهد.

9.همیشه از وب سایت های قابل اطمینان، برنامه هایتان را دانلود کنید و اگرهم امکان نداشت از سایت مورد نظرتان مطمئن شوید و بعد از اتمام دانلود فایل ها را ویروس یابی و ویروس کشی کنید .

10.مراقب ویروس وکردجان باشید چرا که بعضی وب سایت ها به این ویروس آلوده هستند و بدون اینکه کاربرمتوجه شود وارد کامپیوتر وی می شود.

11.اگر به اطلاعات History احتیاجی ندارید هر چند وقت یکبار آن را پاک کنید خصوصا هنگامی که در کافی نت و یا خانهء دوستتان هستید.

12.کیلاگر برنامه های جاسوسی هستند که می توانند داده های شما را ثبت و ذخیره کنند و اکثر آنها این توانایی را دارند که اطلاعات ثبت شده را هر چند روز یکبار به ایمیل شخص ارسال کنند .از نصب کیلا گرها نمی توان به طور 100درصد مطلع شد پس مراقب خود باشید . مثلا اگر دوست شما روی سیستم خودش کیلاگر نصب کند و شما هم امنیت را رعایت نکنید شخص میتواند براحتی اطلاعات شما را بدزدد ضمنا ویروس یاب ها کاری به کیلاگرها ندارند .

13.سعی کنید برای مطالب با اهمیت خود از کامپیوترهای عمومی استفاده نکنید. بعضی از افراد به این نکته توجهی نمی کنند و وقتی در جایی اینترنت مجانی پیدا می کنند بدون هیچ تامل و تردیدی شروع به وارد کردن اطلاعات خود می کنند.

14.در گزینش کافی نت ها دقت زیادی داشته باشید ممکن است با یک اشتباه اطلاعاتتان به سرقت رود.

15.از یک ویروس یاب به روز شده استفاده کنید اگر ویروس یاب شما به روز نباشد احتمال دارد لطمه غیر قابل جبرانی بخورید.
www.sitesazi.com
 
بالا