• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

با وام ۲۵ میلیونی چند متر خانه می توان خرید؟

Ever Green

متخصص بخش پزشکی
در تابستان سال 85 و در ابتدای دوره ای که هنوز قیمت مسکن در کشور منفجر نشده بود مقایسه قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران با وام 18 میلیونی مسکن نشان می دهد که در گران ترین مناطق شهر تهران امکان خرید 8.5 متر فضای مسکونی وجود داشته و در مناطق میانی شهر تهران امکان خرید حدود 20 متر مربع فضای مسکونی دور از ذهن نبود.\n


خبرآنلاین: سئوال اینجاست رشد وام مسکن تا چه حد می تواند بر بازار مسکن تاثیر داشته باشد؟

افزایش وام مسکن به 25 میلیون تومان از سوی دولت تنها با هدف جذب نقدینگی سرگردان و ایجاد آرامش در بازارهایی مانند ارزو طلا صورت گرفته است ولی واقعیت آن است که افزایش صورت گرفته واقعی نبوده و تنها بازی با اعداد است.

بخش مسکن به عنوان یکی از محورهای رونق اقتصادی در کشور مورد استفاده قرار می گیرد و بنا براظهار نظر فعالان این بخش رونق گرفتن بازار مسکن می تواند موتور محرک بیش از 120 صنف تولیدی و صنعتی در کشور باشد.

اما سئوال اینجاست آیا می توان امیدوار بود افزایش وام مسکن به 25 میلیون تومان در بازار مسکن تحولی ایجاد کند و یا بنابر اظهار نظر یکی از معاونان وزیر مسکن این رشد به افزایش واسطه گری در این بازار منتهی می شود؟

207413_763.jpg


آیا وام مسکن واقعا افزایش پیدا کرده؟
قبل از پرداختن به آثار رشد رقم پرداختی به عنوان تسهیلات مسکن باید دید آیا این افزایش واقعی است یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش باید به قیمت های نسبی مراجعه کرد.

در تابستان سال 85 و در ابتدای دوره ای که هنوز قیمت مسکن در کشور منفجر نشده بود مقایسه قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران با وام 18 میلیونی مسکن نشان می دهد که در گران ترین مناطق شهر تهران امکان خرید 8.5 متر فضای مسکونی وجود داشته و در مناطق میانی شهر تهران امکان خرید حدود 20 متر مربع فضای مسکونی دور از ذهن نبود.

به عبارت ساده در مقیاس یک واحد 75 متری تسهیلات بانکی دریافت تسهیلات بانکی برای گران ترین شهر کشور بین 11 تا 26 درصد به توان خرید یک متقاضی واحد مسکونی اضافه می کرده است.

اما در حال حاضر و با وام 25 میلیونی در گرانترین مناطق شهر تهران متوسط حدود 4.5 متر مربع فضای مسکونی قابل خرید و در مناطق میانی شهر تهران کمتر از 10 متر مربع امکان خرید وجود دارد.

به عبارت دیگر می توان با گفت هر وام 25 میلیون تومانی مسکن امروز قدرت خریدی معادل نصف وام 18 میلیون تومانی در سال 85 دارد.

اثیر واقعی وام 25 میلیون تومانی چیست؟
اگرچه در تهران افزایش وام مسکن در قیمت ها فعلی بسیار اندک به نظر می رسد ولی می تواند در شهرهای کوچکتر و شهرستانها رقمی قابل توجه تلقی شود و این رشد به شرطی می تواند به رونق بازار شهرهای کوچک منتهی شود که وامها توان ارایه تسهیلات داشته باشند.

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد نسبت تسهیلات به منابع بانکی در حال حاضر حدود 112.8 درصد است یعنی بانکهای کشور بیش از 1.12 برای میزان سپرده هایی که جذب کرده اند، تسهیلات پرداخته اند و این به معنی تهی بودن منابع بانکی است، مگر آنکه با افزایش نرخ سود سپرده بانکها بتوانند منابع جدیدی جذب کنند و از این طریق امکان ارایه تسهیات جدید را پیدا کنند.
اما یک نگرانی دیگر نیز وجود دارد، منابعی که در حال خروج از بازار سکه و طلا هستند و بنابر گفته مسئولان به صورتی مدیریت شده بازار سکه و ارز را آشفته کرده بودند به بازار مسکن سرازیر شوند و با برهم زدن تعادل نیم بند بازار مسکن به نفع خود قدرت خرید وام 25 میلیون تومانی را بیش از این کاهش دهند.
 

سکرت

کاربر ويژه
با این پول فقط باید در مناطق شمالی کشور یه ویلای فصلی خرید که چون وامتون مربوط به مکان سکونتون میشه پس راهی نمیمونه جز این چیزی که هست :

-واممو می فروشم

-این وام چون بهره ی پایین داره میشه برای خرید وسائل منزل استفاده بشه البته حواستون باشه خونتون میره گرو بانکککککک

-خوب یه بازسازی کوچک در منازل

و یا
میشه مثل بعضی اقا زاده ها برین کیش دانشگاه شریف درس بخونید که اونجا شهریه حدودا ً ترمی 20 میلیونه
حالا تا ترمهای بعدتون خدا بزرگه
5 تومن هم بذارید جیب مبارک باهاش لباسی بخرید که شایسته ی تحصیل در مناطق ازاد باشه!!!
 
بالا