• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

بِزلیه لی پیلاو پلوی ترکی

پانته آ

متخصص بخش
بِزلیه لی پیلاو پلوی ترکی

152-19974.jpg
هر چند پلوهای ایرانی با هیچ جای دیگر در دنیا قابل مقایسه نیست،امادر بین غذاهای سایر ملل خصوصا در آشپزی ترکی، پلوهایی هستند که یا در آشپزی ایرانی مشابه دارند و یا می توانند در برنامه غذایی شما قرار بگیرند.این پلوی سبز که ترجیحا بهتر است با کوفته ریزه یا مرغ خورده شود،غذایی بسیار لذیذ و دوست داشتنیست.تفاوت آن با نخود پلوی ایرانی،استفاده از نعناء،کره و آب مرغ در طبخ آنست.اصولا بد نیست که گهگاه پلوهایتان را با آب مرغ و گوشت تهیه کنید تا طعم بهتری داشته باشد و در عوض مصرف خود گوشت را کمتر کنید.فقط به یاد داشته باشید اگر آب گوشت یا مرغ به کار می برید، از برنجی استفاده کنید که به پخت آن اطمینان دارید، چون احتمال شفته شدن آن زیاد است.
مواد لازم برای ۴ نفر:
روغن مایع : ۲ قاشق غذاخوری
کره : ۲ قاشق غذاخوری
پیاز سفید متوسط: یک عدد، ساطوری
برنج : ۳۲۰ گرم، خیسانده
آب مرغ : ۷۵۰ میلی لیتر، ۳ پیمانه
نخود فرنگی : ۲۰۰ گرم
شوید ساطوری: ۶-۷ قاشق غذاخوری
نعناء ساطوری: ۴-۵ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل: به میزان لازم
روش تهیه:
۱. کره و روغن را در یک قابلمه روی شعله متوسط داغ کرده و پیاز را ۵ دقیقه در آن تفت دهید.برنج را اضافه کرده و یک دقیقه بچرخانید.هنگامی که کاملا به کره آغشته شد،آب مرغ را اضافه کنید.
۲. به ازای هر پیمانه برنج نصف قاشق چایخوری نمک به غذا اضافه کرده و شعله را زیاد کنید تا به جوش آید.۱۰ دقیقه صبر کنید تا برنج کمی در آب مرغ نرم شود.
۳. سبزی های ساطوری ونخود فرنگی را به برنج اضافه کرده و با احتیاط مخلوط کنید تا برنج خرد نشود.شعله را کم کرده و هنگامی که آب مرغ تبخیر و جذب غذا شد، درقابلمه را ببندید و روی شعله ملایم ۲۰ دقیقه آن را دم کنید.
نکات:
۱. به جای آب مرغ از آب جوش استفاده کنید.
۲. اگر مایلید درهنگام اضافه کردن نخود فرنگی، دو هویج متوسط که نگینی ریز خرد کرده‌اید اضافه کنید.
 
بالا