• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

جلوگیری از حمله قلبی در تنهایی

Maryam

متخصص بخش ادبیات
خانم جوان 25 ساله ای در اثر ایست قلبی فوت کرد. مرگش خیلی زیاد خانواده اش را متاثر کرد. او وقتی دچار حمله قلبی شد، در خانه تنها بود و کسی نبود که با یک CPR ساده جانش را نجات بدهد، افسوس...


آنچه همه باید بدانند!

فرض کنید ساعت 6:15 بعد از ظهر است و شما بعد از یک روز کاری سخت غیر معمول به خانه تان بر میگردید (البته به تنهایی). شما به شدت خسته و غمگین هستید. ناگهان یک درد شدید در ناحیه سیـنه خود احساس می کنید که به طرف بازو و نیز آرواره شما زبانه می کشد.
فاصله خانه شما تا نزدیک ترین بیمارستان فقط 5 مایل (حدود 8 کیلومتر) است. متاسفانه، نمیدانید که آیا می توانید تا رسیدن به بیمارستان تحمل کنید یا نه. شما آموزش کمک های اولیه (CPR) را بلدید، اما نمیدانید چگونه این کمک ها را روی خودتان انجام دهید.


شناخت علائم اخطار کننده

اغلب حملات قلبی با شروع ناگهانی دردهای فشارنده که اغلب هم در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی نشان داده می شود، آغاز می شود. اغلب این حملات قلبی در آغاز آهسته اند و به صورت درد کم یا احساس ناراحتی در ناحیه ی سیـنه بیان می شوند.
شایع تر ین علامت اخطار برای مردان و زنان همین درد سیـنه است.
تشخیص


- درد فشاری (شبیه گیره ) مداوم در مرکز قفسه سینه که اغلب به فک یا به انتهای یک یا هر دو دست تیر می کشد. برخلاف آنژین صدری ، درد با استراحت تسکین پیدا نمی کند.
- تنگی نفسو احساس ناراحتی در بالای شکم که ممکن است مشابه با سوءهاضمه شدید به نظر برسد.
- از حال رفتن (اغلب بدون پیش آگهی).
- غش کردن یا گیجی ناگهانی
- احساس در شرف مرگ بودن
- پوست «خاکستری » و آبی شدن لب ها
- نبض تند، ضعیف یا نامنظم
- عرق کردن شدید
- احساس نیاز شدید به هوای تازه (تشنگی هوا)


چگونه وقتی تنها هستیم از یک حمله قلبی جان سالم به در ببریم؟


بسیاری از مردم، زمانی که با حمله قلبی مواجه می شوند، تنها و بدون کمک هستند. شخصی که ضربان قلب او نا منظم است و کــسی که شروع به احساس ضعف می کند، تنها حدود 10 ثانیه پیش از از دست دادن هوشیاریش وقت دارد. به هر حال، این قربانیان می توانند با سرفه های مکرر و شدید به خود کمک کنند. پیش از هر سرفه باید نفس عمیق بکشید، و سرفه باید عمیق و کش دار باشد و خلط سیـنه را از عمق سیـنه ایجاد کنید.
توالی یک نفس و یک سرفه باید حدودا" هر 2 ثانیه یکبار بدون توقف تکرار شود تا کمک برسد و یا ضربان قلب دوباره به حالت عادی باز گردد. نفس های عمیق اکــسیژن را به داخل شش ها می کشد و حرکت های سرفه موجب فشار به قلب و تداوم جریان گردش خون توسط آن می شود.
همچنین این فشار فشرده کننده روی قلب موجب بازیابی ریتم نرمال ضربان آن می شود. بدین طریق، قربانیان حملات قلبی می توانند تا رسیدن به بیمارستان حیات خود را حفظ کنند.


http://www.banoo.net/showthread.php?mode=linear&tid=7820&pid=120622
 
بالا