• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

حقارت کره زمین را لمس کنید؛زمین و ماه از فاصله 1,500,000,000 کیلومتری

mallarme

کاربر ويژه
دو تصویر بسیارزیبا که به تازگی از دو سوی منظومه شمسی تهیه شده‌اند، به وضوح کوچکی سیاره ما را در مقابل فضای بیکران کیهان نشان می‌دهند. یکی از این دو پرتره زیبا از زمین و قمر آن توسط فضاپیمای کاسینی که در فاصله تقریبا 1.5میلیارد کیلومتری زمین و در مدار سیاره زحل در حال حرکت است، تهیه و دیگری توسط مدارگرد مسنجر که دارد در فاصله 98میلیون کیلومتری به دور عطارد گردش می‌کند، گرفته شده است.

به گزارش نشنال جئوگرافیک، در تصویر چندین پیکسلی کوچکی که توسط دوربین دید باز فضاپیمای کاسینی با وضوح بالا گرفته شده، زمین ما شبیه به نقطه آبی کمرنگی در کنار ماه سفید دیده می‌شود.

Humbling Views of Earth from Distant Spacecraft News Watch

EW1016558881B_montage.png
PIA17171.jpg


لیندا سپیلکر، محقق پروژه کاسینی متعلق به آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنا، کالیفرنیا می‌گوید: «تصویر ارسال‌شده توسط کاسینی نشان می‌دهد چقدر سیاره ما در برابر پهنه بیکران آسمان کوچک است و ساکنان آن چه نبوغ و خلاقیتی را به‌کار گرفته‌اند تا موفق شده‌اند فضاپیمای روباتیکی را به سفری دور و دراز از خانه بفرستند و از آن تصاویری به این وضوح دریافت کنند».

PIA17170.jpg


جالب اینجاست که تصویر ارسال‌شده از مدارگرد مسنجر حتی کوچکتر است. در این تصویر سیاه‌وسفید دو لکه‌ درخشانی که زمین و ماه را نشان می‌دهند ابعادی کمتر از یک پیکسل دارند.

شون سولومون، محقق ارشد مسنجر می‌گوید: «تهیه این دو تصویر در یک روز و در دو سوی منظومه شمسی نشان می‌دهد چقدر در کاوش‌های نجومی پیشرفت کرده‌ایم. از سوی دیگر تفاوت‌های چشمگیر عطارد و زحل در شکل‌گیری و تکامل که از دریچه آنها به زمین چشم دوخته‌ایم به ما یاد آوری می‌کند، هیچ نقطه‌ای از کیهان، زمین ما نمی‌شود».


EW1016558881B_montage.png

زمین و ماه از نگاه فضاپیمای مسنجر، مدار عطارد، فاصله 98 میلیون کیلومتری



شرح عکس: دو ستاره درخشان در تصویر وسط، زمین و ماه از دید دوربین مدارگرد مسنجر هستند. تصاویر سمت چپ و راست که توسط رایانه تهیه شده، وضعیت جغرافیایی زمین و ماه را از دید ناظر فرضی مستقر در عطارد در زمان گرفتن تصویر نشان می‌دهد. عددهای قرمز نوشته‌شده روی ماه، محل فرود ماموریت‌های آپولو 11 تا 17 بر سطح قمر بزرگ زمین است.
 
بالا