• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

در سه دهه اخیر؛ سی میلیون نفر بر اثر "ایدز "جان خود را از دست داده‌اند

Fa.Sa

مدیر بخش پزشکی
حمیداله سلطانی استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: اگرچه در یک دهه اخیر میزان شیوع و بروز بسیاری از بیمار‌های عفونی و مرگ و میر ناشی از آنها کاهش یافته است، اما بروز و گسترش بیماری‌های باز پدید و نو پدید عفونی، مشکلات بیشتری را به وجود آورده است.


وی با بیان اینکه بیماری ایدز از جمله مهمترین بیماری‌های نوپدید است، تصریح کرد: این بیماری از حدود 35 سال پیش به بعد شیوع بسیار زیادی در سراسر جهان یافته است و تقریباً در تمامی کشورها به عنوان یک مشکل بهداشتی و درمانی محسوب می‌شود.


سلطانی تاکیدکرد: گزارش‌های جهانی نشان می‌دهند که در سه دهه اخیر، موارد ابتلا به ایدز به شدت افزایش یافته و بیش از سی میلیون نفر در جهان بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.


وی گفت: انتقال از مادر به جنین،‌ اعتیاد تزریقی و استفاده از لوازم تیز و برنده آلوده، مهمترین راههای انتقال ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز درجهان بوده است.
 
بالا