• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

معایب استفاده از قالب‌های آماده در طراحی وب سایت‌ها

webcade

New member
شاید در چند سال پیش استفاده از اینترنت به مانند امروز وسیع نبود و به همین دلیل نیز کسی در فکر طراحی وب سایت نمی‎افتاد.
افزایش کاربران اینترنتی موجب افزایش وب سایت ها نیز گردیده است. وب سایت ها به مانند یک واسطه میان کاربران اینترنتی و مدیران وب سایت‏ها ارتباط برقرار می‎کنند.

‎وب سایت متشکل از چندین صفحه وب می‏باشد که دربرگیرنده مطالب نوشتاری، فایل های صوتی و تصویری است،که به دلایل گوناگونی طراحی می‎شوند، از آن جمله می‎توان به تبلیغات، آموزش، خبرسانی، رهبری و مدیریت اشاره نمود.شاید بتوان از میان اهداف ساخت وب سایت، به بازاریابی و تبلیغات به عنوان یکی از مهم‎ترین انگیزه ها یاد کرد. در واقع تولیدکنندگان و برخی از شرکت ها برای معرفی محصولات خود به مصرف‎ کنندگان از صفحات وب استفاده می‎کنند. به طوری که امروزه رقابت میان تولیدکنندگان با هدف کسب سود و انگیزه اقتصادی موجب افزایش وب سایت‎ها گردیده است.

طراحی وب سایت توسط کارشناسان و متخصصین این حوزه صورت می‎گیرد، که البته در برخی از موارد ممکن است برخی افراد مبتدی نیز تصمیم به ای کار بگیرند.

در این رابطه ممکن است به این افراد برای استفاده از قالب های آماده، ‎توصیه‎های زیادی گردد و اگر چه این امر موجب صرفه‎جویی در هزینه‎ها، زمان و افزایش سرعت پیاده سازی وب سایت می‎گردد، اما متخصصین و کارشناسان طراحی وب سایت معتقدند معایب استفاده از قالب های آماده بسیار زیاد است.معایب قالب های آماده در طراحی وب سایت ها

در اینجا قصد داریم تا این معایب را بیان و سپس به بررسی هر یک از آن ها بپردازیم.

1- تکراری بودن و لطمه وارد شدن به برند شرکت

از آنجایی که این قالب ها، از سایت ها و برخی شرکت های طراحی سایت خریداری می‎شوند، هیچ تضمیمی وجود ندارد که در سایت های دیگری نیز مورد استفاده قرار نگیرند. بنابراین امکان فروش یک قالب آماده به چندین نفر وجود دارد و در نتیجه ممکن است قالب چند سایت مشابه یکدیگر شود.

این امر موجب کاهش امتیازات یک وب سایت و لطمه وارد شدن به برند شرکت می‎گردد.

2- فقدان امنیت

امکان کپی‎‎برداری از وب سایت های که از قالب های آماده استفاده می‎کنند، بسیار زیاد است. در این موارد ‎حق تألیف از آنِ مدیران وب سایت نخواهد بود بنابراین هیچ امنیتی در سایت های که از قالب آماده استفاده می‎کنند، وجود ندارد.

3- مشکل تغییر کدها

با توجه به این که طراحی قالب‎های آماده توسط شخص یا شرکت خاصی صورت می‎پذیرد امکان تغییرات آن با مشکل مواجه می‎شود و اگر نیاز به تغییرات باشد می‎بایست توسط کارشناسان طراحی وب سایت صورت پذیرد.

به عبارت روشن‎تر، از آنجایی که هر سایتی با کدهای HTML، CSS، ‎ Javascript و XML طراحی می‎گردد، طراح وب سایت می‎بایست توانایی تغییر این کدها را نیز داشته باشد. هنگام خرید قالب های آماده هیچ تضمینی در رابطه با توانایی شرکت فروشنده برای تغییر کدها وجود ندارد.4- عدم مطابقت با سلیقه و اهداف مدیران وب سایت

هر سایت متشکل از دو پوسته است. اول پوسته اختصاصی که ساخت آن توسط طراح سایت انجام می‎شود و دوم پوسته عمومی به رایگان در اختیار افراد قرار می‎گیرد. در هنگام طراحی و ساخت سایت می‎توان پوسته های اختصاصی را مطابق خواست و سلیقه خود سفارش دهیم اما پوسته های رایگان طراحی وب سایت، قطعاً مطابق سلیقه و میل ما نخواهند بود زیرا امکانات محدودی را در اختیار ما می‎گذارند.

5- عدم مطابقت قالب های آماده با ورژن های موبایل و تبلت

با توجه به استفاده روزافزون از تبلت ها و موبایل، امروزه کاربرد کامپیوترها کمتر شده و این وسایل جای کامپیوترهای شخصی و رومیزی را پر کرده‎اند. از آنجایی که ورژن های موبایل و تبلت متفاوت از ورژن کامپیوتر می‎باشد می‎بایست وب سایت‏ها نیز حالت ریسپانسیو داشته باشند و در هر سه ورژن موبایل،‎pc ‎ و mac طراحی گردند.

اکثر قالب های آماده حالت پاسخ گرا یا واکنشی ندارند.

6- فقدان خدمات پشتیبانی

قالب های وب سایت می‎بایست هر چند وقت یک بار به روزرسانی شوند.‎ علاوه بر این، قالب های آماده نیازمند خدمات پشتیبانی نیز هستند که این امر نیازمند تخصص کافی در این زمینه می‎باشد.

7- عدم سازگاری قالب‎های آماده با الگوریتم موتورهای جستجو

از دیگر معایب قالب های آماده می‎توان به عدم سازگاری این قالب ها با الگوریتم مرورگرها و موتورهای جستجو اشاره نمود.

8- نسخه کرک شده قالب های حرفه ای

برخی با خرید یک قالب حرفه‎ای اقدام به شکستن قفل آن می‎ کنند و نسخه کرک شده قالب های حرفه‎ای را با نام «قالب‎های آماده طراحی وب سایت» به فروش می‎رسانند. کدهای این قالب ها دستخوش تغییرات زیادی گردیده که نتایج مطلوبی را برای مدیران وب سایت به بار نخواهد آورد.
منبع :معایب استفاده از قالب‌های آماده در طراحی وب سایت‌ها
 
بالا