• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

6 راه تشخيص بيماري‌هاي قلبي

Maryam

متخصص بخش ادبیات
bae03e81b201.jpgبرخي از نام‌ها براي بيماران ترسناك و رعب‌آور است اما بيشتر ترس و نگراني به دليل عدم شناخت بيماران از نوع ابزارها و نحوه عملكرد آنهاست.در حال حاضر میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی با استفاده از تجهیزات مدرن پزشکی بسیار کاهش یافته است...
پزشکان و دانشمندان نیز برای کاهش استرس و هراس بیماران در طول سالیان دراز تلاش می کنند تا اقداماتی را جایگزین کنند که برای بیماران راحت تر و مقبول تر باشد. برای آگاهی بیشتر و پذیرش آسان تر با 6 نوع ابزار کاربردی و مهم در تشخیص بیماری های قلبی آشنا می شویم:
مطب یک پزشک متخصص قلب و عروق حتما باید به گوشی پزشکی، فشارسنج و الکتروکاردیوگراف (ECG) مجهز باشد. این 3 دستگاه مهم جزو ملزومات کار یک پزشک به حساب می آیند. الکتروکاردیوگراف برای سنجش بی نظمی های قلبی به كار می رود.
1.الکتروکاردیوگراف (ECG)
الکتروکاردیوگرافی یا گرفتن نوار قلبی، نوعی روش سنجش شاخص های قلبی در علم پزشکی است در این روش 2 دست و 2 پای بیمار را توسط الکترودهایی به دستگاه متصل می كنند. در بعضی از بیماران قلبی تغییراتی در این نوار دیده می شود که بسیار راه گشاست و بی نظمی های قلبی را به شکل تغییراتی در امواج نوار قلبی نشان می دهد. ECG یکی از مهم ترین نیازهای پزشکان در تشخیص بیماری یا سلامت یک شخص است و تاکنون هیچ وسیله ای نتوانسته جای این وسیله را بگیرد.
2.اکوکاردیوگرافی
اکوکاردیوگرافی همان تست اکوی قلبی نیز نامیده می شود. در این تست پزشک ژل مخصوص را روی سینه بیمار می ریزد و با استفاده از یک پروپ که روی سینه حرکت می دهد، حرکات قلب را روی صفحه مشاهده می کند. این روش از روش های تشخیص دقیق و در عین حال راحت برای بیماران است.
3.تست ورزش
تست ورزش حتما باید در مراکز مجهز به سی سی یو یعنی در بیمارستان انجام گیرد زیرا خطر مرگ ناگهانی و سکته مغزی بسیار زیاد است و دستگاه شوک و داروهای احیای قلبی ریوی باید آماده باشد. برخی بیماران در حال استراحت نوار قلبی کاملا طبیعی دارند ولی با شروع فعالیت تغییراتی در این نوار دیده می شود. در هر زمان که بیمار احساس کند قادر به ادامه ورزش نیست و دچار علایمی از قبیل درد سینه، تنگی نفس مفرط، سرگیجه و سردرد شدید شود یا تغییرات غیرعادی در نوار قلبی به وجود آید، آزمایش سریعا قطع می شود.
معمولا در تست ورزش با نتایج مثبت و منفی غلط مواجه می شویم. در این صورت باید با اسکن رادیوایزوتوپ قلب (تست تالیوم) همگام شود و با تزریق یک ماده رادیوایزوپ تست ادامه یابد. اگر ماده به یک قسمت از قلب وارد نشود نشانه تنگ بودن رگ است. این تست آسان تر و دقیق تر است و برخی پزشکان تمایل بیشتری به انجام این روش دارند. البته تست تالیوم باید در مراکز هسته ای انجام شود. تست ورزش شامل 4 مرحله 3 دقیقه ای است و 12 دقیقه به طول می انجامد.


مرحله1) دستگاه به شکل یک صفحه لاستیکی متحرک یا به شکل یک دوچرخه است که بیمار روی آن می ایستد و برای حفظ تعادل باید روی آن راه برود. در مرحله (1) شیب صفر درجه است.


مرحله 2) بعد از 3 دقیقه اول، سرعت تقریبا 2 برابر و شیب 5 درجه می شود و بیمار ناچار است خود را با سرعت وسیله همگام کند پس سریع تر راه می رود.


مرحله 3) بعد از 3 دقیقه دوم شیب به 30 درجه می رسد و سرعت بیشتر می شود و شخص به ناچار باید بدود.


مرحله 4) در 3 دقیقه چهارم شیب به 40 درجه می رسد و سرعت نیز بسیار بیشتر می شود.
4.آنژیوگرافی
بعد از اینکه تنگی رگ توسط تست ورزش تایید شد و در شرح حال بیمار و نوار قلبی او نیز اختلالاتی وجود داشت، اقدام بعد آنژیوگرافی برای تشخیص صحیح ناحیه تنگ شده در رگ است. آنژیوگرافی از طریق سوراخ کردن شریان ران راست و جهش خون از این شریان صورت می گیرد. یک سیم راهنما به نام وایرگاید و از طرف دیگر کاتترها که یکی از آنها کاتتر متعلق به کرونر چپ و دیگری متعلق به کرونر راست است، داخل شریان فرستاده می شود.
بعد با استفاده از یک سرنگ 10سی سی ماده حاجب را به مدخل کرونر وارد كرده و سپس تمام انشعابات کرونر را از تمام زوایای مختلف تصویربرداری می کنند. با استفاده از این فیلم جراح متوجه می شود چه نقاطی دچار تنگی شده است. اگر عروق کرونر به طور کامل باز باشند، ماده رنگی یا ماده حاجب به خوبی در طول رگ امتداد می یابد ولی اگر مناطقی دچار تنگی باشند، ماده حاجب از آن نواحی عبور نمی کند و تصویر به خوبی محل تنگی و شدت آن را مشخص می کند. در صورت تنگی عروق، جراح تشخیص می دهد که آیا نیاز به پیوند رگ وجود دارد یا تنگی به گونه ای است که بتوان آن را با بالون باز کرد. در صورت باز کردن رگ با بالون یک فنر به نام استنت در ناحیه قرار می دهند تا دوباره رگ بسته نشود و خون از طریق فنر به راحتی عبور کند و به قلب برسد. آنژیوگرافی فقط ارزش تشخیصی دارد ولی در صورت وجود تنگی می توان در همان زمان آنژیو پلاستی نیز انجام داد. مهم ترین ویژگی آنژیوگرافی بررسی دقیق عروق کرونر است.


5.کاتتریسم
آنژیوگرافی جزیی از کاتتریسم است. کاتتریسم در بیماران مبتلا به روماتیسم قلبی، تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، نارسایی میترال و نارسایی آئورت مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از یک کاتتر به نام دم خوک استفاده می شود. این کاتتر از طریق شریان وارد می شود و با آن فشارها را اندازه می گیرند. نظیر فشار دهلیز از طریق ریه، فشار بطن چپ از طریق رفتن به داخل بطن چپ، از طریق آئورت و سپس با وصل کردن به پمپ و تزریق ماده حاجب نارسایی میترال مشخص می شود و تزریق دیگر نیز بالاتر انجام می شود تا نارسایی آئورت در صورت وجود مشخص شود. امروزه روماتیسم قلبی به علت بهداشت صحیح و سطح آگاهی مردم بسیار کاهش یافته و در نتیجه مصرف کاتتریسم نیز چندان رایج نیست.


6.هولترمانیتورینگ
برخی بیماران با مشکلات تپش قلب به پزشک مراجعه می کنند ولی در هر بار معاینه، علایمی از تپش قلبی دیده نمی شود. برای تشخیص این مشکل دستگاهی به سینه بیمار نصب می شود تا بتوان ضربانات و فشارخون فرد را طی 48 ساعت ذخیره و ثبت کرد. این اطلاعات برای تشخیص ناهنجاری های پدید آمده در طول فعالیت روزانه و دیگر شرایط استفاده می شود. بعد از 48 ساعت این دستگاه به کامپیوتر متصل می شود و علایم بی نظمی قلبی را در طول 48 ساعت گذشته نشان می دهد.منبع : salamat.ir

 
بالا