• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

انتخاب كيسه خواب مناسب

ziba

کاربر ويژه
انتخاب كيسه خواب مناسب
100852225053.jpg


انجمن پزشکی کوهستان ایران: ظاهراً استراحت در بيابان كار دشواري به نظر مي*رسد. اما تفاوت بين دشواري و لذت بردن به هنگام استراحت در شكارگاه، به سادگي انتخاب يك كيسه خواب راحت و مناسب است. شكل*هاي مختلف كيسه خواب: تفاوت بين كيسه خواب*هاي موجود در بازار كاملاً قابل تشخيص است. دو نوع كلي با عنوان*هاي مستطيلي شكل و موميايي (شبيه به مقبره*هاي باستاني مصر) وجود دارد كه به علاقه*مندان كمپينگ عرضه مي*شود. كيسه خواب*هاي مستطيلي شكل: اين كيسه خواب*ها فضاي كافي براي حركت كردن و چرخيدن دارند.

شكل*هاي مختلف كيسه خواب :
تفاوت بين كيسه خواب*هاي موجود در بازار كاملاً قابل تشخيص است. دو نوع كلي با عنوان*هاي مستطيلي شكل و موميايي (شبيه به مقبره*هاي باستاني مصر) وجود دارد كه به علاقه*مندان كمپينگ عرضه مي*شود.


كيسه خواب*هاي مستطيلي شكل :
اين كيسه خواب*ها فضاي كافي براي حركت كردن و چرخيدن دارند. به عبارت ديگر براي كساني كه هنگام خواب عادت به حركت و چرخش دارند، انتخاب بسيار مناسبي هستند. با اين وجود به دليل داشتن فضاي بيشتر، وزن آنها از نوع موميايي بيشتر بوده و اتلاف حرارت نيز بالاتر خواهد بود و در موارد مشابه از نظر عايق*بندي، قيمت بيشتري دارد. طراحي مستطيلي شكل اين نوع كيسه خواب*ها امكان استفاده از آن را در اتومبيل نيز به شما مي*دهد. به علاوه اگر قصد چادر زدن دركنار اتومبيل داريد يا وسايل كمپ را در پشت اسب خود بار كرده*ايد و جاي كافي براي حمل و نقل داريد، بهتر است از كيسه* خواب*هاي مستطيلي استفاده كنيد. نوع خاصي از كيسه خواب*هاي مستطيلي با عنوان (Adam & Eve) تركيبي از دو كيسه خواب مستطيلي شكل است كه با يك زيپ به هم متصل مي*شود. اين كيسه خواب براي افراد خانواده و كساني كه قصد كمپينگ ماشيني را دارند،* انتخاب مناسبي خواهد بود. اين نوع كيسه خواب*ها براي جمع شدن در كوله*پشتي و حمل و نقل آسان اصلا مناسب نيستند اما در عوض از نظر عايق*بندي، لايه*هاي متعددي در قسمت*هاي بالا و پايين دارند و هنگام استفاده مجزا نيز قابليت*هاي متفاوتي ارايه مي*دهند.


كيسه خواب*هاي موميايي :
اين كيسه خواب*ها مانند اشكال مستطيلي، زياد حجيم نيستند و وزن آنها در حالت*هاي دمايي مشابه در حدود 1 تا 2 درصد كمتر از وزن كيسه خواب*هاي مستطيلي است. كيسه خواب*هاي موميايي به راحتي قابل جمع شدن و جابه*جايي هستند و از اين نظر براي كوهنوردان و طبيعت مرداني كه كوله*پشتي حمل مي*كنند، گزينه* مناسبي به شمار مي*آيند؛ چرا كه هنگام حمل و نقل بار در كوله*پشتي، حتي يك اونس بار اضافي هم مهم است! علاوه بر كوچك و قابل حمل بودن، اين كيسه* خواب*ها عايق بسيار خوبي در برابر سرما هستند. به دليل فضاي اضافي و مرده كمتر در اين نوع و نيز عايق*بندي مناسب، اتلاف حرارت كمتر است و مزيت مهم ديگر آن، وجود پوششي از كلاه براي سر و گردن است كه هنگام سرد شدن هوا از اتلاف حرارت بدن از سر (به عنوان مهم*ترين منبع حرارت بدن) جلوگيري مي*كند.


انواع عايق*بندي :
دو نمونه اصلي از عايق*بندي*هاي موجود عبارتند از: عايق*بندي با الياف مصنوعي (بشر ساخت) و عايق*بندي با پر كه ترجيحاً از پرهاي غاز است. هر كدام از آنها مزاياي خاص خود را دارند و گاهي اوقات تركيبي از اين دو عايق*بندي، امكانات بهتري به وجود مي*آورد.


پر :
اغلب كيسه* خواب*هاي مرغوب و گران قيمت از عايق*بندي طبيعي با پرهاي غاز يا قو ساخته مي*شوند. پرهاي مذكور كه از لايه*هاي زيرين بدن غاز يا قو گرفته مي*شوند، بهترين عايق طبيعي هستند كه تاكنون شناخته شده است!

راز گرماي پرهاي غاز در حجم هواي محبوس شده مابين آنهاست. در يك وزن مشخص از پرها، هرچه اين حجم بيشتر باشد، ميزان عايق بودن و توليد گرما نيز بيشتر خواهد بود. اين شاخص (حجم هواي محبوس شده در واحد وزن يا يك اونس) با يك عدد مشخص مي*شود كه هر قدر بزرگتر باشد، نشان دهنده مرغوبيت بالاتر عايق پر خواهد بود.

در اغلب كيسه خواب*هاي گران و با كيفيت، عدد مذكور در حدود 600 و بالاتر است. پر، علاوه بر گرمايي كه ايجاد مي*كند بسيار سبك بوده و به خوبي فشرده و جمع مي*شود. در نتيجه كيسه خواب*هاي پر كه خيلي حجيم و گرم هستند به راحتي در فضايي بسيار كوچك فشرده شده و قابل حمل مي*شوند. مدت زمان خشك شدن اين كيسه خواب*ها در محيط بيابان زياد است بنابراين استفاده از آن در محيط*هاي مرطوب يك اشكال عمده اين نوع كيسه خواب است. در كيسه خواب پر، ساختار انتخاب شده را طوري برگزينيد كه پرهاي داخل آن به اطراف جابه*جا شده و لذا تشكيل فضاهاي سرد جلوگيري شود.


مواد مصنوعي :
اغلب عايق*هاي مصنوعي از اليافي بلند با مغزي توخالي تشكيل شده*اند كه مي*تواند هوا را در اين فضاهاي خالي محبوس كرده و عايق*بندي مناسبي به وجود آورند. الياف توخالي، سبك بوده و فضاي زيادي براي محبوس كردن هوا دارند كه قابليت عايق*بندي آنها را بهتر مي*كند.

در كيسه خواب*هايي با الياف مصنوعي بهتر است مورد انتخاب شده از لايه*هاي عايق متعدد ساخته شده باشد كه روي هم قرار گرفتن اين لايه*ها از حركت و جابه*جايي هوا بين دو لايه جلوگيري كرده و مانع از تشكيل نقاط سرد مي*شود. مواد مصنوعي معمولا سنگين*تر و حجيم*تر از پر هستند و به خوبي پر، قابليت فشردگي و جمع شدن را ندارند. البته اين به آن معني نيست كه كيسه خواب*هاي با عايق مصنوعي براي حمل در كوله*پشتي و كمپينگ كوهستاني مناسب نيستند.

الياف مصنوعي برخلاف پر، در محيط*هاي مرطوب خواص خود را حفظ كرده و قابل استفاده خواهند بود. الياف مصنوعي زود خيس نمي*شوند و برعكس رطوبت بسيار كمي به خود جذب كرده و به سرعت خشك مي*شوند (يعني با كوچكترين تابش نور خورشيد و حرارت، رطوبت جذب شده را به محيط باز مي*گردانند خشك مي*شوند.) از لحاظ قيمت، كيسه خواب*هاي با عايق مصنوعي از كيسه خواب*هاي پر ارزان*تر هستند.


اندازه و وزن :
اگر حجم و وزن كيسه خواب براي سفر ما مهم باشد، مي*توان گفت كه كيسه خواب*هاي موميايي بهترين نوع انتخاب هستند. مهم است كه بدانيم چگونه و چه زماني از كيسه خواب استفاده مي*كنيم. هنگام انتخاب كيسه خواب همواره وزن آن را در نظر بگيريد تا بهترين مورد را از نظر حمل و نقل انتخاب كنيد. شايد بعضي اوقات بهترين پاسخ خريد دو كيسه خواب باشد؛ يكي از نوع حامپكت مخصوص كوهنوردان و علاقه*مندان به حمل كوله*پشتي و ديگري مدل مستطيلي شكل و حجيم كه براي استراحت در كمپ*هاي بزرگ مناسب است.

عامل مهم ديگر در انتخاب كيسه خواب طول آن است. به طور كلي كيسه خواب*ها از نظر طولي به دو دسته معمولي و بلند تقسيم مي*شوند. اگر قد شما كمتر از 180 سانتي*متر باشد، كيسه خواب*هاي معمولي مناسب*تر خواهند بود ولي اگر قدتان بيش از 180 سانتي*متر است، براي آسودگي بيشتر بهتر است از كيسه خواب*هاي بلند استفاده كنيد.


رويه (سطح خارجي كيسه خواب) :
بسته به نوع استفاده، رويه كيسه خواب شما بايد از مواد اوليه مناسب انتخاب شود. اگر محيط سنگلاخ و ناهموار است، كيسه خواب*هاي با رويه برزنتي و مقاوم انتخابي در خور خواهد بود. از سوي ديگر وزن زياد آنها و مشكل جمع شدن، دردسرهايي را به دنبال دارد. كيسه خواب*هاي با رويه پارچه*هاي نايلوني مقاوم يا الياف مصنوعي ديگر، نه تنها دوام و مقاومت بسيار خوبي دارند بلكه به راحتي جمع شده و قابل حمل خواهند بود. اگر محيط انتخابي شما مرطوب است بهتر از رويه*هاي ضدآب استفاده كنيد. امروزه مواد اوليه ضدآب و پيشرفته*اي توسط كمپاني*هاي معتبر چون Dupont به بازار عرضه شده كه در رويه كيسه خواب*ها امكان*پذير نيست و در هر صورت در مكان*هاي مرطوب استفاده از يك سرپناه و چادر مناسب ضروري به نظر مي*رسد.


حد تحمل حرارتي
(Temprature Rating) :
اين عامل معيار مهمي در سنجش و مقايسه كيسه خواب*ها به شمار مي*رود. كيسه خواب*هاي مختلف با اندازه، شكل و وزن*هاي متعدد هر كدام داراي يك حد تحمل حرارتي مشخصي هستند. اين موضوع به چه معناست؟ آيا اصلاً اين حد حرارتي، تعريف خاصي دارد و هميشه يكسان خواهد بود؟ اين مشخصه حداقل دمايي است كه يك فرد عادي آن را به راحتي در كيسه خواب تحمل كند. اغلب توليدكنندگان كيسه خواب همين تعريف را در مشخص كردن استانداردهاي دمايي براي محصولات خود به كار مي*گيرند. از طرفي طبيعت مزاجي افراد با هم متفاوت است و نمي*توان با قطعيت گفت كه كدام حد تحمل حرارتي براي يك فرد عادي مناسب است. به ندرت مي*توان دو نفر را پيدا كرد كه در داخل يك اتاق احساس كاملاً يكساني در مورد درجه حرارت داشته باشند. هنگام انتخاب كيسه خواب يادتان باشد كه با كدام حد تحمل حرارتي راحت*تر هستيد. بهتر است هميشه قبل از رفتن به بيابان حداقل دما را در سردترين شرايط آب و هوايي پيش*بيني كرده و با توجه به طبيعت گرمايي خود، مورد مناسبي برگزينيد. زنان غالبا در مقابل سرما مقاومت كمتري نسبت به مردان دارند بنابراين بهتر است كيسه خواب*هايي با عايق حرارتي بيشتر انتخاب كنند. اگر شرايط كمپينگ گرم*تر از حد تحمل حرارتي كيسه خواب باشد مي*توانيد با استفاده از زيپ*هاي دوكاره كه در اكثر كيسه خواب*ها وجود دارد، هواي داخل كيسه را تهويه كرده و حرارت داخلي را كمتر كنيد. اما آيا انتخاب يك كيسه خواب خيلي گرم (با حد تحمل حرارتي بالا نسبت به محيط) امكان*پذير است؟ چنين انتخابي ممكن است فعاليت*هاي طبيعت گردي شما را مختل كند، چرا كه در اغلب اوقات مجبور خواهيد شد كه از كيسه خواب خارج شويد و هنگامي كه سردتان شد به درون آن بخزيد. در نتيجه اين كار، بدنتان را مرتب عرق كرده و يا يخ مي*زند. حد حرارتي كيسه خوابي كه من در سه فصل اول سال استفاده مي*كنم حدود 9- درجه سانتي*گراد دارد. در مواقعي كه شدت سرما زياد است بهترين انتخاب خريد دو كيسه خواب جداگانه خواهد بود. يكي كيسه خواب حجيم و سنگيني كه مخصوص سردترين ساعات كمپينگ در زمستان باشد و ديگري كيسه خوابي مخصوص سه فصل سال! (امروزه عايق*بندي و طراحي*هاي جديدي در انواع مختلف از كيسه خواب*ها به كار رفته كه حد تحمل حرارتي آنها را به كمتر از 40- درجه سانتي*گراد رسانده است.نكاتي كه بهتر است بدانيد :
- اگر قرار باشد روي زمين بخوابيد حرارت بدن شما در مدت كوتاهي از كيسه خواب خارج شده و جذب زمين مي*شود. بنابراين بهتر است از تشك*هاي بادي مناسب يا زيرانداز*هاي ضدآب با عايق حرارتي كافي استفاده كنيد تا از هدر رفتن گرماي داخل كيسه خواب جلوگيري شود.


- آيا بدن شما به اندازه كافي پوشيده و لباس*هاي شما بدون درز است؟ اكثر توليدكنندگان كيسه خواب*هاي موميايي مبناي حرارتي توليدات خود را زماني ارزيابي مي*كنند كه زيپ*هاي تعبيه شده كاملا بسته باشد. متأسفانه بعضي از خريداران اين موضوع را رعايت نمي*كنند و به دليل احساس ناراحتي هنگام كشيده شدن زيپ*ها و پوشش سر، ترجيح مي*دهند كه قسمتي از زيپ كيسه خواب خود را در قسمت*هاي بالايي باز بگذارند. در نتيجه در هواي سرد، بيشتر حرارت بدن خود را از ناحيه سر و بالاتنه از دست مي*دهند.در اين*گونه موارد بهتر است براي جبران حرارت از دست رفته به دنبال يك كيسه خواب حجيم*تر و گرم*تر بوده و يا از كلاه پشمي مناسبي براي گرم نگه داشتن سر استفاده كنيد.


- پوشيدن لباس*هاي زير و رو در داخل كيسه خواب و تعويض آنها در تغيير حد تحمل حرارتي كيسه خواب بسيار موثر خواهد بود. پوششي از لباس*هاي زير گرم و جوراب*هاي مناسب مي*تواند تحمل حرارتي كيسه خوابتان را تا 15 درجه بيشتر كند.


- استراحت داخل يك چادر حرارت بيشتري را در مقايسه با فضاي آزاد ايجاد خواهد كرد. حرارتي كه از بدن شما و از طريق كيسه خواب خارج مي*شود كم كم فضاي كوچك داخل چادر را گرم*تر مي*كند و هر قدر اين فضا كوچك*تر باشد اتلاف حرارتي نيز كمتر بوده و كمتر احساس سرما خواهيد كرد در حالي كه در چادرهاي بزرگتر حرارت توليد شده در داخل چادر زودتر هدر مي*رود.

شكل*هاي مختلف كيسه خواب :
تفاوت بين كيسه خواب*هاي موجود در بازار كاملاً قابل تشخيص است. دو نوع كلي با عنوان*هاي مستطيلي شكل و موميايي (شبيه به مقبره*هاي باستاني مصر) وجود دارد كه به علاقه*مندان كمپينگ عرضه مي*شود.


كيسه خواب*هاي مستطيلي شكل :
اين كيسه خواب*ها فضاي كافي براي حركت كردن و چرخيدن دارند. به عبارت ديگر براي كساني كه هنگام خواب عادت به حركت و چرخش دارند، انتخاب بسيار مناسبي هستند. با اين وجود به دليل داشتن فضاي بيشتر، وزن آنها از نوع موميايي بيشتر بوده و اتلاف حرارت نيز بالاتر خواهد بود و در موارد مشابه از نظر عايق*بندي، قيمت بيشتري دارد. طراحي مستطيلي شكل اين نوع كيسه خواب*ها امكان استفاده از آن را در اتومبيل نيز به شما مي*دهد. به علاوه اگر قصد چادر زدن دركنار اتومبيل داريد يا وسايل كمپ را در پشت اسب خود بار كرده*ايد و جاي كافي براي حمل و نقل داريد، بهتر است از كيسه* خواب*هاي مستطيلي استفاده كنيد. نوع خاصي از كيسه خواب*هاي مستطيلي با عنوان (Adam & Eve) تركيبي از دو كيسه خواب مستطيلي شكل است كه با يك زيپ به هم متصل مي*شود. اين كيسه خواب براي افراد خانواده و كساني كه قصد كمپينگ ماشيني را دارند،* انتخاب مناسبي خواهد بود. اين نوع كيسه خواب*ها براي جمع شدن در كوله*پشتي و حمل و نقل آسان اصلا مناسب نيستند اما در عوض از نظر عايق*بندي، لايه*هاي متعددي در قسمت*هاي بالا و پايين دارند و هنگام استفاده مجزا نيز قابليت*هاي متفاوتي ارايه مي*دهند.


كيسه خواب*هاي موميايي :
اين كيسه خواب*ها مانند اشكال مستطيلي، زياد حجيم نيستند و وزن آنها در حالت*هاي دمايي مشابه در حدود 1 تا 2 درصد كمتر از وزن كيسه خواب*هاي مستطيلي است. كيسه خواب*هاي موميايي به راحتي قابل جمع شدن و جابه*جايي هستند و از اين نظر براي كوهنوردان و طبيعت مرداني كه كوله*پشتي حمل مي*كنند، گزينه* مناسبي به شمار مي*آيند؛ چرا كه هنگام حمل و نقل بار در كوله*پشتي، حتي يك اونس بار اضافي هم مهم است! علاوه بر كوچك و قابل حمل بودن، اين كيسه* خواب*ها عايق بسيار خوبي در برابر سرما هستند. به دليل فضاي اضافي و مرده كمتر در اين نوع و نيز عايق*بندي مناسب، اتلاف حرارت كمتر است و مزيت مهم ديگر آن، وجود پوششي از كلاه براي سر و گردن است كه هنگام سرد شدن هوا از اتلاف حرارت بدن از سر (به عنوان مهم*ترين منبع حرارت بدن) جلوگيري مي*كند.


انواع عايق*بندي :
دو نمونه اصلي از عايق*بندي*هاي موجود عبارتند از: عايق*بندي با الياف مصنوعي (بشر ساخت) و عايق*بندي با پر كه ترجيحاً از پرهاي غاز است. هر كدام از آنها مزاياي خاص خود را دارند و گاهي اوقات تركيبي از اين دو عايق*بندي، امكانات بهتري به وجود مي*آورد.


پر :
اغلب كيسه* خواب*هاي مرغوب و گران قيمت از عايق*بندي طبيعي با پرهاي غاز يا قو ساخته مي*شوند. پرهاي مذكور كه از لايه*هاي زيرين بدن غاز يا قو گرفته مي*شوند، بهترين عايق طبيعي هستند كه تاكنون شناخته شده است!

راز گرماي پرهاي غاز در حجم هواي محبوس شده مابين آنهاست. در يك وزن مشخص از پرها، هرچه اين حجم بيشتر باشد، ميزان عايق بودن و توليد گرما نيز بيشتر خواهد بود. اين شاخص (حجم هواي محبوس شده در واحد وزن يا يك اونس) با يك عدد مشخص مي*شود كه هر قدر بزرگتر باشد، نشان دهنده مرغوبيت بالاتر عايق پر خواهد بود.

در اغلب كيسه خواب*هاي گران و با كيفيت، عدد مذكور در حدود 600 و بالاتر است. پر، علاوه بر گرمايي كه ايجاد مي*كند بسيار سبك بوده و به خوبي فشرده و جمع مي*شود. در نتيجه كيسه خواب*هاي پر كه خيلي حجيم و گرم هستند به راحتي در فضايي بسيار كوچك فشرده شده و قابل حمل مي*شوند. مدت زمان خشك شدن اين كيسه خواب*ها در محيط بيابان زياد است بنابراين استفاده از آن در محيط*هاي مرطوب يك اشكال عمده اين نوع كيسه خواب است. در كيسه خواب پر، ساختار انتخاب شده را طوري برگزينيد كه پرهاي داخل آن به اطراف جابه*جا شده و لذا تشكيل فضاهاي سرد جلوگيري شود.


مواد مصنوعي :
اغلب عايق*هاي مصنوعي از اليافي بلند با مغزي توخالي تشكيل شده*اند كه مي*تواند هوا را در اين فضاهاي خالي محبوس كرده و عايق*بندي مناسبي به وجود آورند. الياف توخالي، سبك بوده و فضاي زيادي براي محبوس كردن هوا دارند كه قابليت عايق*بندي آنها را بهتر مي*كند.

در كيسه خواب*هايي با الياف مصنوعي بهتر است مورد انتخاب شده از لايه*هاي عايق متعدد ساخته شده باشد كه روي هم قرار گرفتن اين لايه*ها از حركت و جابه*جايي هوا بين دو لايه جلوگيري كرده و مانع از تشكيل نقاط سرد مي*شود. مواد مصنوعي معمولا سنگين*تر و حجيم*تر از پر هستند و به خوبي پر، قابليت فشردگي و جمع شدن را ندارند. البته اين به آن معني نيست كه كيسه خواب*هاي با عايق مصنوعي براي حمل در كوله*پشتي و كمپينگ كوهستاني مناسب نيستند.

الياف مصنوعي برخلاف پر، در محيط*هاي مرطوب خواص خود را حفظ كرده و قابل استفاده خواهند بود. الياف مصنوعي زود خيس نمي*شوند و برعكس رطوبت بسيار كمي به خود جذب كرده و به سرعت خشك مي*شوند (يعني با كوچكترين تابش نور خورشيد و حرارت، رطوبت جذب شده را به محيط باز مي*گردانند خشك مي*شوند.) از لحاظ قيمت، كيسه خواب*هاي با عايق مصنوعي از كيسه خواب*هاي پر ارزان*تر هستند.


اندازه و وزن :
اگر حجم و وزن كيسه خواب براي سفر ما مهم باشد، مي*توان گفت كه كيسه خواب*هاي موميايي بهترين نوع انتخاب هستند. مهم است كه بدانيم چگونه و چه زماني از كيسه خواب استفاده مي*كنيم. هنگام انتخاب كيسه خواب همواره وزن آن را در نظر بگيريد تا بهترين مورد را از نظر حمل و نقل انتخاب كنيد. شايد بعضي اوقات بهترين پاسخ خريد دو كيسه خواب باشد؛ يكي از نوع حامپكت مخصوص كوهنوردان و علاقه*مندان به حمل كوله*پشتي و ديگري مدل مستطيلي شكل و حجيم كه براي استراحت در كمپ*هاي بزرگ مناسب است.

عامل مهم ديگر در انتخاب كيسه خواب طول آن است. به طور كلي كيسه خواب*ها از نظر طولي به دو دسته معمولي و بلند تقسيم مي*شوند. اگر قد شما كمتر از 180 سانتي*متر باشد، كيسه خواب*هاي معمولي مناسب*تر خواهند بود ولي اگر قدتان بيش از 180 سانتي*متر است، براي آسودگي بيشتر بهتر است از كيسه خواب*هاي بلند استفاده كنيد.


رويه (سطح خارجي كيسه خواب) :
بسته به نوع استفاده، رويه كيسه خواب شما بايد از مواد اوليه مناسب انتخاب شود. اگر محيط سنگلاخ و ناهموار است، كيسه خواب*هاي با رويه برزنتي و مقاوم انتخابي در خور خواهد بود. از سوي ديگر وزن زياد آنها و مشكل جمع شدن، دردسرهايي را به دنبال دارد. كيسه خواب*هاي با رويه پارچه*هاي نايلوني مقاوم يا الياف مصنوعي ديگر، نه تنها دوام و مقاومت بسيار خوبي دارند بلكه به راحتي جمع شده و قابل حمل خواهند بود. اگر محيط انتخابي شما مرطوب است بهتر از رويه*هاي ضدآب استفاده كنيد. امروزه مواد اوليه ضدآب و پيشرفته*اي توسط كمپاني*هاي معتبر چون Dupont به بازار عرضه شده كه در رويه كيسه خواب*ها امكان*پذير نيست و در هر صورت در مكان*هاي مرطوب استفاده از يك سرپناه و چادر مناسب ضروري به نظر مي*رسد.


حد تحمل حرارتي
(Temprature Rating) :
اين عامل معيار مهمي در سنجش و مقايسه كيسه خواب*ها به شمار مي*رود. كيسه خواب*هاي مختلف با اندازه، شكل و وزن*هاي متعدد هر كدام داراي يك حد تحمل حرارتي مشخصي هستند. اين موضوع به چه معناست؟ آيا اصلاً اين حد حرارتي، تعريف خاصي دارد و هميشه يكسان خواهد بود؟ اين مشخصه حداقل دمايي است كه يك فرد عادي آن را به راحتي در كيسه خواب تحمل كند. اغلب توليدكنندگان كيسه خواب همين تعريف را در مشخص كردن استانداردهاي دمايي براي محصولات خود به كار مي*گيرند. از طرفي طبيعت مزاجي افراد با هم متفاوت است و نمي*توان با قطعيت گفت كه كدام حد تحمل حرارتي براي يك فرد عادي مناسب است. به ندرت مي*توان دو نفر را پيدا كرد كه در داخل يك اتاق احساس كاملاً يكساني در مورد درجه حرارت داشته باشند. هنگام انتخاب كيسه خواب يادتان باشد كه با كدام حد تحمل حرارتي راحت*تر هستيد. بهتر است هميشه قبل از رفتن به بيابان حداقل دما را در سردترين شرايط آب و هوايي پيش*بيني كرده و با توجه به طبيعت گرمايي خود، مورد مناسبي برگزينيد. زنان غالبا در مقابل سرما مقاومت كمتري نسبت به مردان دارند بنابراين بهتر است كيسه خواب*هايي با عايق حرارتي بيشتر انتخاب كنند. اگر شرايط كمپينگ گرم*تر از حد تحمل حرارتي كيسه خواب باشد مي*توانيد با استفاده از زيپ*هاي دوكاره كه در اكثر كيسه خواب*ها وجود دارد، هواي داخل كيسه را تهويه كرده و حرارت داخلي را كمتر كنيد. اما آيا انتخاب يك كيسه خواب خيلي گرم (با حد تحمل حرارتي بالا نسبت به محيط) امكان*پذير است؟ چنين انتخابي ممكن است فعاليت*هاي طبيعت گردي شما را مختل كند، چرا كه در اغلب اوقات مجبور خواهيد شد كه از كيسه خواب خارج شويد و هنگامي كه سردتان شد به درون آن بخزيد. در نتيجه اين كار، بدنتان را مرتب عرق كرده و يا يخ مي*زند. حد حرارتي كيسه خوابي كه من در سه فصل اول سال استفاده مي*كنم حدود 9- درجه سانتي*گراد دارد. در مواقعي كه شدت سرما زياد است بهترين انتخاب خريد دو كيسه خواب جداگانه خواهد بود. يكي كيسه خواب حجيم و سنگيني كه مخصوص سردترين ساعات كمپينگ در زمستان باشد و ديگري كيسه خوابي مخصوص سه فصل سال! (امروزه عايق*بندي و طراحي*هاي جديدي در انواع مختلف از كيسه خواب*ها به كار رفته كه حد تحمل حرارتي آنها را به كمتر از 40- درجه سانتي*گراد رسانده است.نكاتي كه بهتر است بدانيد :
- اگر قرار باشد روي زمين بخوابيد حرارت بدن شما در مدت كوتاهي از كيسه خواب خارج شده و جذب زمين مي*شود. بنابراين بهتر است از تشك*هاي بادي مناسب يا زيرانداز*هاي ضدآب با عايق حرارتي كافي استفاده كنيد تا از هدر رفتن گرماي داخل كيسه خواب جلوگيري شود.


- آيا بدن شما به اندازه كافي پوشيده و لباس*هاي شما بدون درز است؟ اكثر توليدكنندگان كيسه خواب*هاي موميايي مبناي حرارتي توليدات خود را زماني ارزيابي مي*كنند كه زيپ*هاي تعبيه شده كاملا بسته باشد. متأسفانه بعضي از خريداران اين موضوع را رعايت نمي*كنند و به دليل احساس ناراحتي هنگام كشيده شدن زيپ*ها و پوشش سر، ترجيح مي*دهند كه قسمتي از زيپ كيسه خواب خود را در قسمت*هاي بالايي باز بگذارند. در نتيجه در هواي سرد، بيشتر حرارت بدن خود را از ناحيه سر و بالاتنه از دست مي*دهند.در اين*گونه موارد بهتر است براي جبران حرارت از دست رفته به دنبال يك كيسه خواب حجيم*تر و گرم*تر بوده و يا از كلاه پشمي مناسبي براي گرم نگه داشتن سر استفاده كنيد.


- پوشيدن لباس*هاي زير و رو در داخل كيسه خواب و تعويض آنها در تغيير حد تحمل حرارتي كيسه خواب بسيار موثر خواهد بود. پوششي از لباس*هاي زير گرم و جوراب*هاي مناسب مي*تواند تحمل حرارتي كيسه خوابتان را تا 15 درجه بيشتر كند.


- استراحت داخل يك چادر حرارت بيشتري را در مقايسه با فضاي آزاد ايجاد خواهد كرد. حرارتي كه از بدن شما و از طريق كيسه خواب خارج مي*شود كم كم فضاي كوچك داخل چادر را گرم*تر مي*كند و هر قدر اين فضا كوچك*تر باشد اتلاف حرارتي نيز كمتر بوده و كمتر احساس سرما خواهيد كرد در حالي كه در چادرهاي بزرگتر حرارت توليد شده در داخل چادر زودتر هدر مي*رود.
 
بالا