• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

درود بر بوق

maksemos

متخصص بخش خودرو
یکی ارز ویژگی های برخی افراد این است که دوست دارند کارهایی را انجام می دهند با صدا وترجیحا (سروصدا)همراه باشد.
مثال بارز این قضیه سلام دادن بعضی از ما ایرانی ها با بوق است.
کمتر کسی را پیدا مکنید که پشت فرمان باشدو بدون استفاده از بوق با دوستان و همسایگان سلام علیک کند. البتهاستفاده از بوق مختص سلام دادن نیست ودر مواقع خداحافظی هم استفاده از این وسیله ضروری !!!بلکه از واجبات است.
اگر در موقع جدا شدن از کسی برایش بوق نزنیم به احتمال زیاد به او بر خورده و برایش سوال ایجاد خواهد شد که چرا فلانی ما را تحویل نگرفت و همین طور در موقع سلام دادن.
استفاده نا مناسب از بوق غیر از موارد فوق به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:
1- متوجه کردن یا بیدار کردن دیگران:در این بخش از بوق برای تنبیه دیگران (به معنی کتک کاری) استفاده میشود. مثلا راننده ای پشت چراغ قرمز خوابش برده است در این مورد بر راننده پشت سری است که با استفاده از بوق ایشان را بیدار کند. حتی اگر راننده جلویی خوابش نبرده باشد
بهتر است رانندگان پشتی قبل از صفر شدن تایمر چراغ راهنمایی قریب الوقوع بودن چراغ سبز رابه رانندگان صف مقدم یاد آور شوند.!!!
2-صدا کردن دیگران: استفاده از بوق های کوتاه و مکرر برای صدا کردن کسی که داخل خانه یا محل کار است وراننده محترم منتظرش است.
البته راه های دیگری همچون فریاد زدن مراجعه حضوری و استفاده از تلفن همراه هم برای این کار وجود دارد اما متاسفانه همه اینکارها مستلزم صرف انرژی یا هزینه مالی است در حالی که بوق زدن هیچ هزینه ای ندارد (تازه سرصبح حالم میده) .
بوق برای صدا کردن روز نامه فروش و دوره گرد ها هم استفاده می شود و فقط مختص خویشاوندان و آشنایان نیست.
3-اعتراض کردن:نزدیک به 80 درصد از بوق هایی که در شهر می شنویم در واقع ندای اعتراض رانندگان استو معمولا برای رانندگانی زده میشود که برای پیاده یا سوار کردن مسافر هر طور که بخواهند رانندگی می کنندوتغییر مسیر ناگهانی می دهند وهر جا که میلشان بکشد خودرو را متوقف می کنند.
گاهی اعتراض کردن با بوق در مواردی انجام میشود که یک راننده پشت چراغ قرمز خدای نکرده فقط یک ثانیه (عجب زمان طولانی ای)در شروع حرکت تاخیرداشته با شد یا در مقابل یک عابر پیاده که در حال گذر ازخط مخصوص است توقف کرده باشد.
البته موارد اعتراض با بوق بسیار است که در این مقاله نمی گنجد مانند اعتراض یک مسافر بر شخصی به همکارش که توانسته زودتر از او یک مسافر نگون بخت را شکار کند. وخیلی موارد مشابه....4-تشکر کردن : این مورد اخص رانندگان بیابان است...
مثلا وقتی راننده جلویی راه را باز میکند راننده عقبی در هنگام رد شدن از کنارش چند تک بوق کوتاه به نشانه تشکر میزند .
در شهر هم مشابه این اتفاق در تقاطع ها و هنگام راه دادن به یکدیگر قابل مشاهده است .(البته اگر به هم راه بدهند)5-شادی کردن: مثال محرز این بخش در بخش مراسم و عروسی است.
طبق یک سنت نه چندان دیرینه رسم است که همراهان عروس و داماد پس از صرف شام ضمن استفاده از بوق به میزان کافی زوج جدید را با خود مشایعت کرده و همگان را از این اتفاق میمون مطلع می کنند.
مثال خاص هم برای این مورد استفاده از بوق در پیروزی های مسابقات تیم ملی فوتبال در جام جهانی است.نتیجه اخلاقی و صوتی: اصولا بوق در خودرو برای استفاده در مواقع ضروری
 
بالا