• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

دانستنیهای جالب

Maryam

متخصص بخش ادبیات
پديده هارپ چيست؟

هارپ يک پروژه تحقيقاتي است که براي بررسي و تحقيق درباره لايه يونوسفر و مطالعات معادن زيرزميني، با استفاده از امواج راديويي تاسيس شده است. عده اي معتقدند اين پروژه براي کامل کردن يک سلاح جديد پايه گذاري شده است. محل هارپ در نزديکي استانفورد قرار دارد. اين سيستم در حال حاضر از مجموعه اي از آنتن هاي مخصوص تشکيل شده و روي زمين وسيعي به مساحت 23000متر مربع در آلاسکا نصب شده است. اين آنتن ها امواج مافوق کوتاه ELF/ULF/VLFرا توليد و به يونوسفر پرتاب مي کنند. آنتن هاي هارپ با پرتاب راديو فرکانس هاي بالا به يونوسفر مي توانند ناحيه وسيعي از آن را گرم کنند در نتيجه، اين ناحيه به تپش افتاده و در اثر آن امواجي توليد و به زمين فرستاده مي شوند. از ميان تاسيسات مشابه آن در دنيا، هارپ تنها سيستمي است که عملا قادر است جهت و زاويه پرتوها را کاملا در کنترل داشته باشد و هر ناحيه از يونوسفر را که بخواهد هدف گيري کند. اصولا امواج آنتن ها پس از اصابت به يونوسفر و بازگشت به زمين قادرند نه تنها به عمق دريا بروند بلکه فراتر رفته و به اعماق زمين نيز وارد مي شوند و عملکرد آنها مانند راديو ترموگرافي است که امروزه ژئولوژيست ها براي اکتشافات مخازن مختلف شامل گاز و نفت استفاده کرده و آن لايه ها را به لرزه در مي آورد. لرزش، صدايي با فرکانسي مخصوص توليد و به سطح زمين باز مي گرداند و ژئولوژيست ها از صداي بازگشتي، قادرند مخازن زيرزمين را شناسايي کنند. با اين تفاوت که راديو ترموگرافي سيستمي است که با قدرتي به کوچکي 30وات لايه هاي زيرزميني را به لرزه در مي آرود و حال آنکه هارپ، سيستم فوق العاده پيشرفته تري است که همان لايه هاي زمين را مي تواند با استفاده از قدرتي برابر با يک ميليارد تا ده ميليارد وات بلرزاند.
 

Maryam

متخصص بخش ادبیات
زنبور عسل در يک دقيقه چند بار بال مي زند؟

در سال 2005مايکل ديکينسون و همکاران او با کمک دوربين هاي فيلمبرداري سريع، پرواز يک زنبور عسل را فيلم برداري کردند. آنها سرعت بال زدن زنبور را230 بار در ثانيه تخمين زدند. يعني 13800بار در دقيقه!چرا آب بي رنگ است؟

چون ترازهاي الکتروني آن فاصله زيادي از هم دارند و با هيچ يک از اجزاي نور مرئي هماهنگ نمي شود.
 

Maryam

متخصص بخش ادبیات
چرا وقتي مدت طولاني پاهايمان در آب مي ماند پوستمانچروک مي شود؟!

پوست انسان پس از مدت طولاني قرار گرفتن در آب، چروک نمي شود بلکه انبساط پيدا مي کند . پوست انگشتان دست ها، کف دست ها، انگشتان پاها و کف پاها پس از آنکه از آب اشباع مي شود چنين حالتي را بروز مي دهد. ماندن در استخر شنا نيز همين تاثير را دارد. پوست دست ها و پاها از پوست شکم و صورت ضخيم تر و محکم تر است . اين لايه هنگامي که از آب اشباع مي شود، بسط مي يابد و همين انبساط است که چروکيدگي را به وجود مي آورد. شايد بپرسيد چرا پوست بخش هاي ديگر بدن، هنگام اشباع شدن از آب، چروک نمي خورد. در واقع پوست اين نقاط هم چروک مي خورد، اما چون نسبت به پوست دست و پا بزرگ تر و مسطح تر است، فضاي بيشتري براي جذب آب دارد و بسيار ديرتر از پوست دست و پا چروکيدگي را نشان مي دهد.
 

Maryam

متخصص بخش ادبیات
لايه ازن چيست؟

کره زمين را لايه ضخيمي از هوا به نام اتمسفر يا جو پوشانده است. اتمسفر زمين امکان پيدايش و ادامه حيات روي اين کره را فراهم کرده است. هوايي که همه ما تنفس مي کنيم از همين اتمسفر است. اين اتمسفر ما را در برابر برخي تابش هاي خطرناک خورشيد محافظت مي کند. اتمسفر کره زمين به چندين لايه تقسيم شده که هر يک با ديگري فرق مي کند. پايين ترين لايه اي که تا ارتفاع 12 کيلومتري سطح زمين مي رسد، تروپوسفر ناميده مي شود که آب و هواي زمين در اين لايه شکل مي گيرد. لايه دوم هوا که از ارتفاع 12کيلومتري تا 50 کيلومتري از سطح زمين مي رسد، استراتوسفر ناميده مي شود. لايه ازن در نقطه بين 15تا30 کيلومتري سطح زمين و در وسط لايه استراتوسفر واقع شده است. در اين لايه اثري از باد نيست و هوا گرم است. آنچه باعث گرمي هوا مي شود، همين گاز ازن است که بيشتر اشعه ماوراء بنفش خورشيد را جذب مي کند. لايه ازن مانع رسيدن بخش بزرگي از اشعه فرابنفش به سطح کره زمين مي شود که مقدار کمي از اين اشعه، براي ما مفيد است ولي مقدار زيادش فاجعه به بار مي آورد . به همين علت مي گويند بايد مراقب باشيم تا دستگاه هايي که به فضا مي فرستيم صدمه اي به لايه ازن نزنند.
 

Maryam

متخصص بخش ادبیات
چرا لامپ هاي کم مصرف کمتر برق مصرف مي کنند؟

طرز کار لامپ هاي فلورسان فشرده(C.F.L)که به لامپ هاي کم مصرف معروفند مانند لامپ هاي مهتابي است. الکترودها، دو طرف لوله اي شيشيه اي که درون آن با بخار جيوه و گاز آرگون پر شده است، قرار دارند. وقتي جريان برق برقرار مي شود. الکترون ها از ميان گاز داخل لوله شيشه، از يک الکترود به الکترود ديگر جريان پيدا مي کند. جريان الکترون ها بخار جيوه را برانگيخته کرده و موجب مي شود الکترون ها که در مدار خاصي به دور هسته مي گردند به تراز بالاتر منتقل شوند الکترون ها در اين حالت، انرژي بيشتر و پايداري کمتري دارند و انرژي اضافي را به صورت نور ماوراي بنفش مي تابانند و به مدار اوليه برمي گردند. در ميان حباب لامپ هاي معمولي يک فيلامان نازک تنگستني قرار دارد که نازک بودن و جنس آن موجب مي شود در مقابل عبور جريان الکتريکي مقاومت بالايي داشته باشد و دماي آن در اثر عبور جريان تا2200درجه سانتي گراد بالا برود. اين انرژي گرمايي، اتم هاي تنگستن را برانگيخته مي کند. اين اتم ها نيز ناپايدارند و سريع به حالت اوليه برمي گردند و انرژي اضافه را به صورت نور مرئي مي تابانند. بنابراين لامپ هاي معمولي علاوه بر نور، مقدار زيادي گرما نيز توليد مي کنند؛ در حالي که لامپ هاي فلورسان فشرده در مقايسه با اين لامپ ها، گرماي بسيار کمتري توليد مي کنند. به همين خاطر است که لامپ هاي کم مصرف در مقايسه با لامپ هاي معمولي، چهار تا شش برابر، مصرف را بهينه مي کنند
 

Maryam

متخصص بخش ادبیات
سلجوقيان که بودند؟

سلاجقه يا آل سلجوق، نام دودماني است که در قرن هاي پنجم و ششم هجري قمري(يازدهم و دوازدهم ميلادي)بر بخش هاي بزرگي از آسياي غربي، شامل ايران کنوني، فرمانروايي مي کردند . سلجوق، نام بنيانگذار اين سلسله بوده و به همين دليل سلسله او را سلجوقيان ناميده اند. طغرل، نوه سلجوق پس از پيروزي بر غزنويان، دولت آل زيار را برانداخت و سپس به نواحي مرکزي و غربي ايران رفت و حکومت هاي شاهزادگان آل بويه را منقرض کرد. به اين ترتيب قلمرو سلجوقيان تا شام گسترش يافت. پس از طغرل، برادر زاده او، الب ارسلان به حکومت رسيد و فتوحات سلجوقيان را ادامه داد. به عنوان مثال به روم شرقي لشکر کشيد و در جنگ ملازگرد سپاهيان روم شرقي را شکست سختي داد و امپراتور روم را اسير کرد. دوره سلجوقيان را مي توان عصر وزيران بزرگ ناميد زيرا کشور پهناور سلجوقيان را وزيران کاردان و خردمند ايراني اداره مي کردند. مشهورترين وزير دوره سلجوقي خواجه نظام الملک طوسي است که بناهاي متعددي را از جمله مدارس نظاميه تاسيس کرد. اين مدارس در شهرهاي بزرگ مانند بغداد و نيشابور راه اندازي شده بود و در آن طلاب و دانشمندان تحصيل مي کردند.
 

Maryam

متخصص بخش ادبیات
آپانديس به چه دردي مي خورد؟

آپانديس در ناحيه تحتاني شکم و در سمت راست قرار دارد و زائده اي است کرمي شکل در ابتداي روده بزرگ. آپانديس هيچ گونه عملکرد شناخته شده اي در بدن ندارد. اما از آنجايي که مملو از سلول هاي لنفاوي است بخشي از سيستم ايمني بدن به شمار مي رود و پادتن هايي را درون روده ترشح مي کند. اما برداشتن آپانديس تا کنون عوارضي را در پي نداشته است. نظريه ديگري حاکي از آن است که آپانديس در نياکان گياه خوار ما وظيفه هضم و تجزيه سلولز را به عهده داشته است اما با تغيير عادات غذايي انسان ها، اين عضو کارايي خود را از دست داده است و با برداشتن آن تغييري در عملکرد گوارشي بدن پديد نمي آيد. التهاب و تورم اين زائده، آپانديست را به وجود مي آورد و يکي از شايع ترين علل درد شکمي است که منجربه جراحي مي شود. طول آپانديس از 2تا20سانتي متر متغير است و 8-7ميلي متر قطر دارد.
 

Maryam

متخصص بخش ادبیات
در زمستان درختان چگونه غذاسازي مي کنند؟

ماده اي شيميايي به نام کلروفيل در فرآيند فتوسنتز نقش دارد. کلروفيل سبز رنگ است و علت سبزي برگ درختان هم وجود همين ماده است. پايان تابستان و آغاز پاييز که روزها کوتاه و کوتاه تر مي شوند درختان نيز اين پيام را دريافت مي کنند که بايد براي زمستان آماده شوند. در زمستان نور و آب کافي براي فتوسنتز وجود ندارد و کارخانه غذاسازي در برگ ها متوقف مي شود. در اين شرايط گياه از غذايي که برگ ها در طول تابستان ذخيره کرده اند استفاده مي کند. درختان هميشه سبز که برگ هايشان در طول زمستان هم سبز رنگ است برگ هاي ويژه اي دارند که نسبت به سرما و کاهش رطوبت مقاومند . برخي از اين گياهان مانند کاج، برگ هاي سوزني دارند و برخي ديگر، برگ هاي پهن و محکم با سطح روغني. اين برگ ها در روزهاي خلي سرد و خشک براي محافظت خودشان از سرما جمع مي شوند. گياهان هميشه سبز در طول زمستان به تناسب آبي که دريافت مي کنند فتوسنتز انجام مي دهند اما در دماي کمتر اين روند کندتر مي شود.
 

Maryam

متخصص بخش ادبیات
دستگاه ها چگونه کار مي کنند؟
طرز کار سرسره آبي حلقوي چگونه است؟


نويسنده: سليمان فرهاديان
سرسره هاي ضد گرانش طوري ساخته مي شوند که آب سوار به ديواره داخلي سرسره بچسبد. زيرا حلقه اين سرسره ايستاده و عمودي نيست، بلکه صفحه آن از خط عمود انحراف دارد و حلقه مايل است . در نتيجه از سرعت آب سوار کاسته نمي شود و آب سوار با سر سقوط نمي کند. آب سوارها در اين مسير شتاب G5/2را تحمل مي کنند که شايد در نگاه اول براي يک سرسره آبي مقدار زيادي به نظر برسد. هر چند اين سرسره ها در نگاه اول خطرناک جلوه مي کنند اما چند سالي است که مردم اروپا بدون روبه رو شدن با خطر، سوار اين سرسره ها مي شوند. مهندسان شرکت «وايت واتر» فناوري اين سرسره ها را ابداع کرده اند. مجموعه ورزش هاي آبي «اسکورپيونزتيل»(دم کژدم)که اولي سرسره آبي حلقوي آمريکاست و به تازگي افتتاح شده است نيز از همين فناوري استفاده مي کند.
1ـ به جاي آنکه شخص آب سوار مستقيم به درون لوله آب بپرد؛ وارد مخزني ميشود که در ابتداي لوله قرار دارد . پس از ورود آب سوار، در مخزن بسته مي شود و دريچه اي که زير پاي شخص قرار دارد، باز مي شود و آب سوار به درون لوله سقوط مي کند. اين لوله در بخش اول تقريبا عمودي است تا سرعت آب سوار به بيشترين مقدار برسد.
2ـ لوله اي به ارتفاع 16 متر و زاويه 70درجه اي باعث مي شود آب سوار به سرعت لازم(بيش از 60 کيلومتر در ساعت)برسد و حلقه را دور بزند
3ـ آب سوار در اين بخش به شتاب G5/2مي رسد.
4ـ صفحه حلقه، عمود بر زمين نيست بلکه با زاويه 45 درجه به يک سمت مايل است و به جاي آنکه حلقه باشد؛ بيشتر شبيه يک مسير مارپيچ است . در نتيجه آب سوار کاملا وارونه (کله پا) نمي شود بلکه تا حدود زيادي به پهلو خم مي شود و حلقه را طي مي کند. اين وضعيت باعث مي شود آب سوار بهتر بتواند حرکت خود را تنظيم کند و با ايمني بيشتري مسير را طي کند.
5ـ پيمودن اين مسير6/5 ثانيه طول مي کشد. از زماني که دريچه زير پاي آب سوار باز مي شود و فرد به درون لوله پرتاب مي شود؛ حسگرهاي نوري مسير حرکت وي را دنبال مي کنند. متصدي دستگاه فقط زماني مي تواند دريچه زير پاي آب سوار بعدي را باز کند که حسگر ها نشان دهند آب کافي در لوله ها جريان دارد و آب سوار قبلي از لوله خارج شده است.
 

Maryam

متخصص بخش ادبیات
ليمو شيرين چگونه تلخ مي شود؟

علت تلخي ليمو شيرين ، وجود موادي به نام نارنجين و ليمونين است. ليمونين و نارنجين موجود در آن با اکسيژن هوا ترکيب شده و تلخ مي شود. در بين مرکبات، نارنج و ليمو هر دو اين خاصيت را دارند و هر چه درجه شيريني يک ميوه بيشتر باشد تلخي خود را بيشتر نشان مي دهد. تلخي اين ميوه اثر منفي برسلامت و دستگاه گوارش انسان ندارد و اين ويژگي جزو طبيعت اين ميوه محسوب مي شود.
 

baroon

متخصص بخش ادبیات

صد میلیارد دلار برای سه عدد تخم مرغ!

اینجا زیمباوه است.
واحد پول این کشور دلار زیمباوه است. نرخ برابری 25 میلیون دلار زیمبابوه معادل یک دلار آمریکا است!

این مرد در حال رفتن به سوپرمارکت برای خرید چند قلم جنس است.
این کوه پول معادل یکصد دلار آمریکا است
به همین دلیل اسکناس های 50 میلیون دلاری ضرب شدند.
و بعد هم اسکناس های 250 میلیون دلاری
- ببخشید! قیمت این تی شرت چقدر است؟
- خیلی ارزان، در حدود 3 میلیارد دلار!
ماه مه اسکناس های 500 میلیون دلاری به بازار آمدند.
و ماه ژوئن نوبت به ورود اسکناس های 25 و 50 میلیارد دلاری رسید.
و در انتها اسکناس 100 میلیارد دلاری
با این صد میلیارد دلار می توان چه خرید؟ سه عدد تخم مرغ !!!
مردم با یک بغل پول به رستوران می روند.
و این هم صورتحساب غذا
در ماه اوت دولت زیمبابوه با تنزل ارزش دلار، ده صفر را از مقابل اسکناس ها برداشت.
با این حال نرخ تورم همچنان بالا رفت و در ماه سپتامبر شما با این مقدار پول می توانستید این تعداد گوجه فرنگی بخرید.
و برای یک تکه نان این مقدار پول!!!
و دوباره این دور باطل در ماه سپتامبر شروع شد و اسکناس های 20 هزار دلاری وارد بازار شدند.
و چند هفته پیش اسکناس های 50 هزار دلاری
و به احتمال زیاد تا انتهای امسال اسکناس های میلیارد دلاری بار دیگر روانه بازار خواهند شد ، و این بار حتی کمتر از دفعه پیش ارزش خواهند داشت.
 

baroon

متخصص بخش ادبیات
چرا خميازه سرايت ميکند؟


کساني که در پاسخ به خميازه ديگران، بيشتر واکنش نشان مي­دهند، آنهايي هستند که از حس همدلي بيشتري بهره­ مندند.


تحقيقات جديد نشان داده­اند که خميازه کشيدن، چيزهايي بيشتر از خستگي فرد را نمايان مي­کند و اصلي‌ترين دليل مسري بودن خميازه مي­تواند بيشتر نشانه درجه بالايي از همدلي با گروه باشد.

به علاوه، موجودات زيادي خميازه مي­کشند اما در اين بين فقط برخي از آدم­ها و در بعضي مواقع، حيوانات و انسان‌هاي نزديک به آنها معتقدند که خميازه مسري است و اين احتمال را مي­دهند که شايد دليل رواني داشته باشد.

خميازه مسري، عادت جالبي است.
براي اثبات اين موضوع، نه به مدرک ديداري و نه شنيداري احتياج است، فقط کافي است در اين مورد مطلبي بخوانيد يا فقط به آن فکر کنيد؛ همين موضوع کافي است تا خميازه امان شما را ببرد!واگيري خميازه از طريق چشم­ها!

تصاويري که اخيرا از رشته ­هاي اعصاب تهيه شده، نشان مي­دهد که نقطه مشترکي از مغز، هم در هنگام عکس ­العمل به خميازه و هم در مقابل خميازه کشيدن ديگران ايفاي نقش ميکند.

براي آزمايش اين تصور کلي، تيم دانشگاه آزمايشي انجام دادند که در آن به مطالعه رفتار دانشجويان روانشناسي و مهندسي در اين مورد پرداختند. براي انجام اين پژوهش، هر کدام از دانشجويان در اتاق انتظار مجزايي قرار گرفت و هم اتاقي آن­ها که در واقع محققي بود که در عرض 10 دقيقه، 10 بار خميازه کشيد و تعداد پاسخ دانشجويان به خميازه ­هايشان را ثبت کردند.

بعد از اين مرحله از تمام شرکت­ کننده­ ها خواسته شد تا مهارت­هاي همدلانه خود را محک بزنند، به اين ترتيب که تصوير چند چشم در اختيار آنها قرار مي­گرفت که آن­را تفسير کنند. البته احساساتي که از خود نشان دادند، توسط محققان ثبت شد.

نتيجه اين تحقيق مشخص کرد کساني که در پاسخ به خميازه ديگران، بيشتر واکنش نشان مي­دهند، همان­هايي هستند که از حس همدلي بيشتري بهره­مندند. همچنين تفاوت قابل ملاحظه­ اي بين 2 گروه مورد مطالعه وجود داشت.
دانشجويان روانشناسي نسبت به خميازه مسري حساس­تر بودند و نمره بسيار بيشتري نسبت به دانشجويان مهندسي در آزمون همدلي کسب کردند.
 
آخرین ویرایش:

ناهید

متخصص بخش
download


«رحيم ايرواني» موسس و بنيانگذار گروه کارخانجات ملي بود. وي در يکي از سال هاي دهه 30 به چکسلواکي سفر کرد که حاصل اين سفر آوردن دو کارشناس و يک دستگاه اتوکلاف به ايران بود. توليد اين نوع کفش در مقايسه با نمونه خارجي 10توماني اش 3 يا 4 تومان هزينه داشت.


وي بعدها زميني در مهرآباد خريد. وسعت اين زمين 700 متر بود که 400 متر بناي ساختماني داشت. ايرواني کارش را تنها با35 نفر کارگر آغاز کرد. ايرواني بعد از آغاز به کار کارخانه ، با خريد ماشين دوخت از پارچه هاي ايراني استفاده کرد و کارخانه اي به نام ولکو نيز حاضربه سرمايه گذاري و آوردن فناوري به ايران شد.


اين کارخانه در ابتدا 150 زوج محصول داشت. کارخانه، کفش ملي نام گرفت که ملي شدن نفت را در ذهن مردم و مشتريان تداعي مي کرد. رحيم ايرواني با خريد تعداد زيادي از خانه هاي مهرآباد کارخانه خود را گسترش داد. او در يکي از زمين هايي که خريده بود مسجدي را نيز احداث کرد. تا سال 1337 در ايران کفش هاي چرمي توليد نمي شد اما بعد از اين سال،به دنبال تاسيس کارخانه هاي چرم ، توليد کفش چرم نيز در کفش ملي آغاز شد.


در اين زمان رقباي عمده کفش ملي کفش هاي وارداتي بودند که از چکسلواکي وارد مي شدند.از سال 47 به بعد در کنار توليد کفش محصولاتي مثل جوراب ، تويد آستر و بند کفش و مواردي ديگر اقدام نمود.


در سال 47 بعد از موفقيت توليد کفش در مهرآباد جنوبي مرحله سوم توسعه صنعت کفش ايران در کيلومتر 18 جاده قديم کرج در اسماعيل آباد شروع شد. وي زميني به مساحت 400هزار متر خريد و پارک صنعتي کفش ملي فعاليت خود را رسما در اوايل سال هاي دهه 50 آغاز کرد. در اين زمين نقشه احداث 400 خانه سازماني براي کارگران در نظر گرفته شده بود. او با احداث اين خانه ها به دنبال کاهش هزينه رفت و آمد کارگران و هزينه نقل و انتقال آنان بود.


در کارخانه کفش ملي تا سال 1350 انواع مختلفي از کفش مثل کفش ورزشي ، کفش براي روزهاي باراني،چکمه،پوتين،دمپايي،کفش کتاني،کفشهاي بچه گانه و کفش ايمني توليد مي شد.

به تدريج گنجايش کارخانه مهرآباد زياد شد به طوريکه روزانه 12هزار و 500 جفت کفش در کارخانه کفش ملي توسط 2هزار و 500 کارگر استخدام شده توليد مي شد.


ايرواني طي سال هاي 1335 تا 1357 بيش از 50 شرکت صنعتي و تجاري تاسيس و در زمينه توليد انواع کفش در بيش از 25 شرکت صنعتي با شرکاي داخلي و خارجي مشارکت داشت.


جالب است بدانيد که رحيم ايرواني در سال 1343 شرکتي به نام شرکت کانون مشاوره اقتصادي را به منظور تربيت و پرورش 22 کودک دو ماهه تا 2ساله تاسيس کرد تا در آينده اين کودکان از مديران بنگاه هاي صنعتي او بشنود.قرار بر اين شد قسمت عمده بودجه کانون به مصارف تحصيلي اين اطفال برسد و لوازم خوارک پوشاک و وسايل زندگي ساده و کم خرج باشد. همچنين هيچ کدام از اين اطفال نيز پس از رسيدن به سن 18 سالگي هيچ تعهدي نسبت به کانون ندارند و مختارند که هرجور که خواستند در اجتماع زندگي کنند.فقط انتظار موسسه اين است که نسبت به تحصيل جدي باشند و تمسک به دين اسلام و حسن اخلاق را پيشه خود سازند.با وقوع انقلاب اسلامي ايرواني اين کودکان را که آن زمان 14 تا 16 ساله بودند با خود به خارج از کشور برد .


در سال 57 سرمايه گذاري شرکت در مقايسه با سال 1355 به ميزان 741 ميليون ريال افزايش يافت . ايرواني علاوه بر تاسيس فروشگاه کفش کلي در سراسر کشور ويکسان سازي قيمت ها در فروشگاه هاي کفش ملي توانست به کشورهاي اروپاي شرقي و شوروي نيز کفش صادر کند. در کارخانه کفش ملي طي 30 سال بيش از 10 هزار نفر در کارخانه مشغول به کار بودند.


شرکت کفش ملي با وقوع انقلاب مصادره و ملي شد و متاسفانه به دلايلي مثل ضعف مديريت و واگذار نکردن آن به بخش خصوصي متحمل 4 ميليادر زيان خالص و 800ميليون تومان زيان انباشته شد.


ايرواني بعد از 25 سال مصادره کارخانه با روي کار آمدن هر مدير جديدي به وي تلفن مي زد و انتصابش را به مديريت تبريک مي گفت و او را به حفظ شرکت تشويق مي کرد زيرا معتقد بود که چند هزار نفر از اين طريق زندگي مي کنند.ايرواني تا سال 57 در ايران زندگي مي کرد و بعد از آن با مهاجرت اجباري به آمريکا رفت.


وي ابتدا کارخانه کفش و چرمسازي را در بوستون آمريکا تاسيس کرد و سپس در قاهره کارخانه کفش استاندارد را تاسيس کرد.


رحيم ايرواني سرانجام در 12 بهمن 84 بعد از يک روز کامل کاري درگذشت.اکنون فروشگاه هاي کفش ملي به عرضه توليدات صنايع کوچک و ديگر کارخانه ها تبديل شده اند.پارک صنعتي کفش ملي نيز انبار شرکت هاي خودرو سازي است.هم اکنون بعد از 32 سال،از پرسنل 10 هزار نفري گروه کفش ملي تنها 700 نفر باقي مانده اند که در کفش گنجه و بخش هاي بازرگاني مشغول به کار هستند.


 

ناهید

متخصص بخش


20 مورد از عجیـب ترین روشـهای درمانی دنیـا !


برخی از اقوام کشورهای مختلف، روشهای درمانی عجیبی دارند که فرد پس از آگاهی از آن‌ها به درمان شیمیایی توجه بیشتری نشان می‌دهد. به گزارش پایگاه خبری شین هوآ؛ عجیب‌ترین درمانهای دنیا به قرار زیر است:


1. عقرب درمانی در شرق چین
"عقرب درمانی" طبی سنتی در شرق چین است که با قراردادن عقرب‌های مرده‌ای روی قسمتهای بیمار بدن فرد، اقدام به درمان می‌کنند. فواید سنتی این طب حاکی از آن است که سم ضعیف شده عقرب مرده، می‌تواند بیماریهای عفونی، پوستی و میگرن را درمان کند.

2. گل درمانی در چین
شهر "آنشان" در شرق چین یکی از مراکز بزرگ گل درمانی است. ساکنان این منطقه بر این باورند که مواد معدنی موجود در انواع گل این منطقه، می‌تواند دردهای روماتیسمی، عصبی و سرطانی را درمان کند.

3. گوساله درمانی در کامبوج
اهالی دهکده "ترانگ پر" در شمال غرب "غنوم پن" کامبوج بر این باورند که گوساله مرده، خواص فراوان درمانی دارد. برخی عقاید آن‌ها حاکی است که ریختن آب روی گوساله مرده و نوشیدن آن آب می‌تواند انواع بیماریهای روحی و روانی را درمان کند. آن‌ها معتقدند؛ روح گوساله مرده در جسم یک تمساح قدرتمند رسوخ می‌کند و نوشیدن این آب، فرد بیمار را قدرت می‌بخشد.

4. درمان با ادرار گوساله در کامبوج
اهالی دهکده "کومپاک" در جنوب پایتخت کامبوج اعتقاد زیادی به نیروهای درمانی حیواناتی همچون گاو، مار و لاک پشت دارند. در این شهر کوچک اهالی از ادرار گاو برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌کنند و تاثیر آن را بر‌تر از داروهای جدید شیمیایی می‌دانند.

5. بادکش در شانگهای
بیماران در شهر شانگهای چین، پس از درمانهایی شبیه به طب سوزنی و انواع ماساژ، از درمان بادکش برای خارج کردن گرمای بدن استفاده می‌کنند.

6. درمان خاص ستون فقرات در چین
این شیوه درمانی ستون فقرات در یکی از بیمارستانهای شهر هیفی چین کاربرد دارد و برخی از بیماران رضایت خود را از آن نشان داده‌اند.

7. درمان با سنگ جادویی در اندونزی
اهالی شهر "جومبانگ" در شرق جاوا اندونزی، اعتقاد دارند سنگ جادویی پسربچه ۹ ساله‌ای به نام "محمد پوناری" خاصیت درمانی دارد. قراردادن سنگ جادویی با دست "محمد" در یک لیوان آب، می‌تواند به این آب، خاصیت درمانی بخشد. به گفته محمد؛ این سنگ حین یک بارندگی شدید از آسمان افتاده و او در حال حاضر مالک آن است. پیش از این گزارشاتی درباره خاصیت مغناطیسی شهاب سنگهای آسمانی ارائه شده است، ولی درباره خاصیت درمانی آن شواهدی در دست نیست.

8. درمان عشاء ربانی در غنا
گروهی از پیروان مکتب "بوسون" در غنا، بر این باورند که نوعی درمان با مراسم عشاء ربانی دارند که می‌تواند بیماریهای روحی و روانی فرد را درمان کند. این درمان همواره با مراسم خاص حرکتهای فیزیکی همراه است.

9. دلفین درمانی در پرو
ساکنان شهر لیما در پرو معتقدند، امواج صوتی با فرکانس بالای دلفین‌ها روی کودک تولد نیافته تاثیر مثبت داشته و موجب می‌شود، توانایی‌های عصبی و ذهنی کودکان افزایش یابد.

10. ماهی درمانی در ژاپن
در ژاپن گونه‌های خاصی از ماهی به نام "گارا روفا آبتوساس" معروف به دکتر ماهی وجود دارد که از بیماریهای پوستی انسان‌ها تغذیه کرده و باعث درمان مشکلات پوستی آن‌ها می‌شود. در حال حاضر، یکی از هتلهای مجلل توکیو با نگهداری ۱۰۰۰ دکتر ماهی در یک استخر، این خدمات درمانی را برای درمان بیماریهای پوستی، ارائه می‌دهد.

11. بلعیدن ماهی زنده در هندوستان
برخی از مردم حیدرآباد هندوستان معتقدند؛ بلعیدن ماهی زنده، می‌تواند بیماریهای آسم و اختلالات تنفسی ریوی را درمان کند.

12. نیش زنبور درمانی در غرب چین
ساکنان غرب چین مخصوصا در ناحیه شیان، از نیش زنبور و زهر ضعیف آن برای درمان روماتیسم و آرتروز استفاده می‌کنند.

13. حجامت در فلسطین
ساکنان شهر "هبرون" در کرانه باختری بر این باورند که حجامت می‌تواند جایگزین بسیاری از داروهای شمیایی باشد.

14. گردو درمانی در چین
ساکنان شهر شنیان در شرق ایالت شاندونگ چین با قراردادن گردو روی چشم‌ها و قراردادن برگهای درختان موکسا، در گوش بیمار و آتش زدن آن، اقدام به درمان بیماریهای سر و گردن می‌کنند.

15. زالو درمانی در روسیه
"زالو درمانی" از زمان مصر باستان به عنوان یک شیوه درمانی کاربرد داشته است. در حال حاضر در مسکو از این شیوه درمانی برای درمان بیماریهای خونی بهره می‌برند. بررسی‌های اخیری که روی بزاق زالو‌ها انجام شده نشان می‌دهد، بزاق زالو‌ها با ورود به خون همانند یک صافی ناخالصی‌های خون را پاک می‌کند.

16. بادکش با شاخ کرگدن در چین
اهالی شهر "نانینگ" در چین با استفاده از شاخ کرگدن توخالی، اقدام به بادکش بدن جهت درمان دردهای عضلانی می‌کنند.

17. شن درمانی در لیبی
اهالی شهر "سیوا" در لیبی معتقدند؛ شن‌های این منطقه از خاصیت درمانی روماتیسم، مفاصل و ناتوانی‌های جنسی برخوردار است.

18. مار درمانی در اسپانیا
اهالی شهر تالمی اسپانیا با استفاده از شاه مار‌ها به ماساژ درمانی می‌پردازند. آن‌ها معتقدند، حرکات موجی شکل مار‌ها روی بدن انسان علاوه بر احساس آرامش فیزیکی، می‌تواند از انرژی مار‌ها نیز بهره ببرد.

19. لاک پشت درمانی در کامبوج
مردم روستای "کاندال" در کامبوج، از لاک پشت برای درمان بیماریهای پوستی و جوش‌های چرکی استفاده می‌کنند. به عقیده آن‌ها؛ تماس لاک پشت با پوست می‌تواند باعث درمان این بیماری‌ها شود.

20. رابرنتی در هند
"رابرنتی" یک حرکت یوگا است که در هند برای درمان سرماخوردگی، آسم و بیماریهای گوش و حلق و بینی استفاده می‌شود.


 

tazeha

کاربر ويژه
زشت‌ترین زن جهان

۷
330-5.jpg
در فرانسه زنی که دچار یک بیماری بسیار نادر به نام ENB شده و چهره‌اش به طرز بسیار زشتی درآمده بود از رئیس جمهور درخواست کرد او را بکشند. در سال ۲۰۰۰ این زن ۵۲ ساله فرانسوی که یک معلم بازنشسته و صاحب سه فرزند بود به این بیماری مبتلا شد و حس بویایی و چشایی‌اش را از دست داد، توموری که از صورت این زن درآمده است بعداً تا چشمانش نیز رسید و وی در ماههای بعد چشمانش را هم از دست داد. شنیده‌ها حاکی از آن است که این زن پس از مدتی به مرگ طبیعی جان خود را از دست داد.
 

ناهید

متخصص بخش
با خستـگی چشـم و گـردن درد خداحافظـی کنید ...


یوگای چشم برای استراحت، تجدید قوا و تقویت قدرت چشم موثر است. با چند تمرین حرکت برای چشم، می‌توانید سدی مقابل خستگی چسم‌هایتان بسازید.
شما می‌توانید این تمرین‌های ساده را در هر ساعتی از روز و در هر جایی که هستید، انجام دهید. یوگای چشم ماهیچه‌های چشم را تقویت می‌کند و تاثیر آن را بعد از چند هفته تمرین مستمر، بر روی بینایی خود خواهید دید.

برای شروع طبق دستور زیر عمل کنید:

۱- کاملا صاف و راحت و آرام بنشینید. به آرامی چشمان‌تان را به سمت بالا و پایین حرکت دهید. سعی کنید سر و گردن‌تان را ثابت نگه دارید. اجازه بدهید تا آن جایی که ممکن است چشمان‌تان دورترین نقاط بالا و پایین را ببینند. مراقب باشید فشاری را متحمل نشوند. این عمل را ۱۰ بار تکرارکنید. حالا چشمانتان را ببندید و استراحت کنید.

۲- تمرین دوم را شروع کنید: به آرامی و تا جایی که ممکن است چشمان‌تان را به چپ و راست حرکت دهید. ۱۰ بار این عمل را تکرار کنید. به تدریج و با انجام تمرینات بیشتر، قادر خواهید بود چشمان‌تان را راحت‌تر حرکت دهید و نقاط دورتری را ببینید.
حالا چشمانتان را ببندید واستراحت کنید.

۳- برای انجام تمرین سوم سر را صاف نگه دارید، به گوشه ی سمت چپ بالا نگاه کنید، سپس نگاه‌تان را آرام به سمت پایین تغییر دهید در مسیر گوشه سمت راست حرکت کنید.
حالا نگاه‌تان را آرام به طرف بالا ببرید، به گوشه ی سمت راست که رسیدید، دوباره حرکت رو به پایین را در مسیر گوشه سمت چپ ادامه دهید. در آخر به نقطه اول یعنی گوشه سمت چپ بالا برگردید. شما با نگاه‌تان یک پروانه کشیده‌اید.
چشمان‌تان را ببندید و استراحت کنید.

۴- حرکت چهارم را در جای خلوتی انجام دهید که خنده دیگران تمرکز شما را بهم نزند، قرار است چپ شوید! به جایی در وسط ابروها نگاه کنید و برای چند ثانیه نگاه‌تان را نگه دارید. سپس به بینی‌تان خیره شوید.
۵- برای گام پنجم، چشم‌ها را به آرامی به صورت دایره‌وار، درجهت عقربه‌های ساعت وخلاف جهت عقربه حرکت دهید. ۵ بار این کار را تکرار کنید، سپس چشم‌ها را ببندید و استراحت کنید.
۶- برای حرکت بعدی انگشت خود را زیر نوک بینی نگه دارید. بدون این که آن را بالا ببرید در اطراف حرکت دهید، وقتی توانستید آن را به راحتی ببینید ثابت نگهش دارید. سپس چشم‌ها را کمی بالا ببرید ونگاهی به دورترین نقطه افق بیندازید. ۵ بار این عمل را تکرار کنید .چشمانتان را ببندید و استراحت کنید.

۷- چشمان‌تان را تا زمانی که احساس ناراحتی نکرده‌اید، محکم ببندید. این انقباض را برای ۳ ثانیه نگهدارید و سپس چشم‌ها را باز کنید. ۵ بار این تمرین پلک زدن را انجام دهید.

۸- برای آخرین حرکت، کف دست‌ها را به هم بمالید و به آرامی آن‌ها را بر روی چشمان بسته‌ی خود قرار دهید و تاریکی را تصور کنید که تیره و تیره‌تر می‌شود.
برای چند دقیقه استراحت کنید.
این یک روش ایده ال برای پایان دادن به تمرینات چشم است .
با کف دست ماساژ دادن نیز بسیار مفید است و اثر آرام بخشی بر روی سیستم عصبی چشم دارد.

حالا با چشم‌هایی جهان را می‌بینید که با چند دقیقه قبل خود فرق کرده است. دنیا آرام‌تر شده است!
4.gif
با ۳ حرکت دردهای گردن را کیش ومات کنید.
مرکز تحقیقات ملی دانمارک، تحقیقی درباره دردهای مزمن گردن در محیط کار بر روی ۴۲ زن در سنین ۳۶ -۵۲ سال انجام داده و به این نتیجه رسیده است، که سه جلسه وزنه‌برداری در هفته به طور ۸۰ درصد دردهای گردن را در کمتر از ۳ ماه کاهش می‌دهد. محققان بر این باورند که وزنه برداری( مخصوصا انجام این ۳ حرکتی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد)، ممکن است به تولید عضله در بافت‌های آسیب دیده کمک کند.
برای انجام هر حرکت زانو را کمی خم کنید. از دو وزنه‌ی یک و نیم کیلویی استفاده کنید و این حرکات را یک روز در میان و هر بار ۸ الی ۱۲ مرتبه تکرار کنید.

شانه‌هایتان را بالا بیندازید. بازوها را در دو طرف صاف نگهدارید و کف دست‌ها را رو به داخل حرکت دهید. حالا شانه‌هایتان را به سمت گوش‌ها رو به بالا بکشید، چند ثانیه در همان حالت نگهدارید و دوباره پایین بیاورید.

قفسه‌ی سینه را طوری که صورت به سمت زمین باشد، خم کنید. بازوها را به سمت پایین آویزان و کف دست‌ها به سمت داخل ببرید.
آرنج را کمی خم کنید و با فشار شانه، بازوها را به سمت طرفین وبه موازات زمین بالا ببرید. کمی مکث کنید و سپس پایین بیاورید.

اسم آخرین تمرین شما پارو زدن ایستاده است. دست‌ها را بر روی ران بگذارید. حالا آرنج‌ها را خم کرده و وزنه‌ها را تا سطح ترقوه بالا ببرید. چند ثانیه مکث کنید و سپس پایین بیاورید. 

ناهید

متخصص بخش
[h=2]چرا جراحان لباس سبز یا آبی می‌پوشند؟!!
جراحان در قدیم لباس سفید می پوشیدند که رنگ پاکی است.اما بر اساس مقاله ای که در یکی از شماره های نشریه Today’s Surgical Nurse در سال 1998،در اوائل قرن بیستم یک دکتر مشهور رنگ لباسش را به سبز تغییر داد، چرا که تصور می کرد این رنگ برای چشمان جراح راحت تر است. گرچه مشکل بتوان این نظر را تایید کرد که لباس های سبز به این دلیل رایج شده اند، اما رنگ سبز ممکن است به خصوص از این لحاظ مناسب باشد که به دکترها کمک می کند در اتاق عمل بهتر ببینند، زیرا رنگ متضاد یا مکمل رنگ قرمز به حساب می آید. رنگ سبز به دو دلیل به دید بهتر پزشکان کمک می کند. اول اینکه نگاه کردن به رنگ آبی یا سبز می تواند دید دکتر از اشیای قرمز از جمله احشای خون آلود را تقویت کند. مغز رنگ ها را نسبت به یکدیگر تفسیر می کند. اگر جراح به چیزی خیره شود، که به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حساسیتش را نسبت به آنها از دست می دهد. در واقع پیام های مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می شود، که می تواند باعث شود پزشک تفاوت های ظریف رنگ اجزای بدن را به درستی نبیند.نگاه کردن گاه به گاه به چیزی سبزرنگ می تواند چشم ها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس تر کند.دوم اینکه چنین تمرکز شدید و مداومی بر روی رنگ های قرمز ممکن است باعث توهمات بینایی سبزرنگ روی سطوح سفیدرنگ شود که حواس جراح را پرت می کند. این شبح های سبزرنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه های تخت یا لباس سفید متخصص بیهوشی بیفتد، ممکن است ظاهر شوند. یک شبح سبزرنگ از احشای قرمز بیمار ممکن است روی پس زمینه سفید ظاهر شود. جراح به هر جا که نگاه کند، این تصویر پریشان کننده مانند نقاط نورانی شناوری که پس از فلاش زدن دوربین جلوی چشمان شما ظاهر می شود، دید او را دنبال می کند.after effect illusion
این پدیده به این علت رخ می دهد که نور سفید حاوی همه رنگ های رنگین کمان از جمله سبز و قرمز است.


اما از آنجایی که همانطور که در بالا گفته شد، دید جراح حساسیتش را به رنگ قرمز از دست داده است، بنابراین مغز پیام های دریافتی را به رنگ سبز تفسیر می کند. اما اگر دکتر به پارچه های سبز یا آبی به جای سفید نگاه کند، این اشباح سبز رنگ با رنگ سبز مخلوط می شوند، و حواس او را پرت نمی کنند. بنابراین به نظر می رسد که رنگ سبز برای دکترها بهترین رنگ باشد.
 

رئیس

کاربر ويژه
دانستیهای جالب و بامزه

3.gif
3.gif
دانستنی های بامزه:
3.gif
3.gif


ـ جویدن آدامس هنگام خرد کردن پیاز مانع از اشک ریزی شما می شود.

ـ اثر لب و زبان هر کس همانند اثر انگشت آن منحصر به فرد است.

ـ رشد کودک در بهار بیشتر است.

ـ ۸ دقیقه و ۱۷ ثانیه طول می کشد تا نور خورشید به زمین برسد.

ـ ظروف پلاستیکی تقریباً ۵۰۰۰۰سال در برابر تجزیه مقاومند.

ـ تنها قسمتی از بدن که خون ندارد قرنیه چشم است.

ـ شترمرغ در ۳ دقیقه ۹۵ لیتر آب می خورد.

ـ حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری می کند.

ـ کرم های ابریشم در ۵۶ روز ۸۶ برابر خود غذا می خورند.

ـ زمان بارداری فیل به دو سال می رسد.

ـ در یک سانتی متری پوست شما ۱۲ متر عصب و ۴ متر رگ و مویرگ است.

ـ شدیدترین نعره ها متعلق به وال ها است که برابر با صدای موتور جت است.

ـ وقتی یک نوزاد در حال گریه است با صدای ش....ش.... شما آرام می شود به این دلیل که صدای آبی که اطراف نوزاد در شکم مادر است را برایش تداعی می کند، در ضمن این یکی ازدلایلی است که چرا صدای ساحل دریا به انسان آرامش می دهد.

ـ دلفین ها همانند گرگ ها هنگان خواب چشم هایشان را باز می گذارند.

ـ با نگاه کردن به گوش حیوانات می توانیم به تخم گذار بودن یا بچه زا بودن آنها پی ببریم. بدین صورت که تخم گذاران گوششان ناپیدا و بچه زایان گوششان نمایان است، تنها یک اسثتنا وجود دارد آن هم نوعی افعی است که بچه زاست اما گوشش دقیق پیدا نیست.

ـ بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب است.

ـ انسان امروزی به طور متوسط ۶ سال از عمر خود را تلویزیون نگاه می کند و ۶ سال را صرف غذا خوردن می کند و یک سوم را می خوابد.

ـ موش دو پای آفریقایی از میدان دید ۳۶۰ درجه برخوردار است.

ـ مغز انسان تنها ۲ درصد از وزن انسان را تشکیل می دهد ولی ۲۵ درصد اکسیژن دریافتی بدن را به تنهایی مصرف می کند.

- سرعت عطسه یك انسان برابر است با 160 كیلومتر در ساعت

- آب دریا بهترین ماسك صورت است !

- چشم انسان معادل یك دوربین 135 مگا پیكسل عمل می كند !

- 90% سم مار از پروتئین تشكیل شده است !

- مغز در هنگام خواب فعالتر از وقتی است كه تلویزیون می بینید !

- جوانان هندی شادترین و ژاپنی ها افسرده ترین های جهان هستند !

- قوه چشایی پروانه در پاهای آن تعبیه شده است !
26.gif
26.gif
26.gif
26.gif
26.gif
26.gif
 

رئیس

کاربر ويژه
دانستنیهای کره زمین

مرتفع ترين پايتخت جهان
مرتفع ترين پايتخت جهان، شهر لاپاز، در بوليوی است.
اين شهر 12 هزار پا از سطح دريا ارتفاع دارد.


بلندترين صدای جهان
بلندترين صدای جهان، صدای گردش زمين به دور خودش می باشد
و آنقدر شديد است که اگر ما بشنويم فورآ خواهيم مرد.


زيباترين و بلندترين ساختمانها
ساختمان های شهر نيويورک در کشور آمريکا،
زيباترين و بلندترين ساختمان های جهان معرفی شده اند.


بلندترين کوه های جهان

عموما فکر می شود که بلندترين کوه های جهان در تبت قرار دارد . ولی اگر خاطرات مسافران به قطب جنوب بررسی شود، آنان از کوه هايی صحبت کرده اند که بسيار بلندتر از اورست است .


بلندترين بادگير

بلندترين بادگير در ايران در شهرستان ابرکوه در استان يزد قرار دارد. اين بادگير زيبا به صورت يک بادگير بزرگ در پايين و يک بادگير کوچکتر برروی آن می باشد.
اين بادگير در خانه آقازاده قرار دارد و مربوط به عصر قاجار مي باشد.


بلندترين جرثقيل سيار

جرثقيل 810 تنی مارک "روزن کرانزک 10001" بلندترين جرثقيل سيار در جهان است.
قدرت بالابری ( حداکثر وزن بار ) آن 984 تن و طول بازوی متحرک آن 202 متر است.


بلندترين طناب

برای مسابقات طناب کشی که در جشنواره سالانه ناهاسيتی ( در اوکيناوای ژاپن ) در اکتبر 1995 برگزار شد، طنابی به طول 172 متر و قطر 1/54 متر از الياف گياه برنج تهيه گرديد.
وزن اين طناب عظيم الجثه 26/73 تن بود.


بلندترين مجتمع آپارتمانی

ساختمان 100 طبقه موسوم به جان هنکاک سنتر در شهر شيکاگو، با 343/5 متر ارتفاع، بلندترين مجتمع آپارتمانی در جهان به شمار می رود.


بلندترين ساختمان بانک

ساختمان 72 طبقه فرست بانک تاور (First Bank Tower)
بانک مونترال در شهر تورنتو در کانادا با 284/98 متر ارتفاع، بلندترين ساختمان بانک در دنيا است.


بلندترين شمع

بلندترين شمع جهان در نمايشگاه استکهلم در سال 1897 به نمايش گذاشته شد
که ارتفاعش 24/38 متر و قطرش 2/59 متر بود
 
بالا